Cei aproximativ 1.500 de elevi de la Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau” au început noul an școlar într-un decor absolut deprimant. Clădirea nu are geamuri în unele locuri, e plin de igrasie, iar pe pervazuri tronează grămezi de excremente de porumbel. Lucrările de reabilitare stagnează, iar cele de la fostele hale ale RATT, unde se vor muta o parte din clase, nu sunt gata încă.
Clădirea ultracentrală, de pe str. Gheorghe Lazăr nr. 2, în care funcționează Liceul Lenau arată jalnic. Nu sunt geamuri, pică tencuiala, iar în interior pereții n-au mai fost zugrăviți de ani de zile și poartă încă „amintiri” de la generații trecute de elevi. Conducerea școlii dă din umeri. Clădirea a intrat în reabilitare în martie 2013, iar lucrările trebuia să fie încheiate în opt luni. Nu s-a întâmplat așa, pentru că firma care câștigase licitația a intrat în insolvență și evident că lucrările s-au oprit. Acum se încearcă organizarea unei noi licitații, dar e greu de crezut că vor începe în mod susținut lucrări în prag de iarnă. „Suntem optimiști, dar urmează un an greu mai ales pentru cei care își desfășoară activitatea în clădirea de pe Gheorghe Lazăr nr. 2. Într-un fel, suntem optimiști pentru că vom avea toate clasele în program de dimineață. Din cauza unor întârzieri de livrare nu sunt finalizate lucrările la clădirea RATT, însă estimăm că la începutul lunii octombrie vom putea intra în clase. Acestea sunt acum în curs de amenajare finală, iar acolo își vor desfășura activitatea clasele V-VIII. Ne așteptam să înceapă șantierul încă din perioada de vacanță, însă partea birocratică avansează puțin mai greu”, spune directorul liceului, Elena Wolf, în același timp consilier local.
Wolf susține că elevii nu au fost afectați de lucrările care s-au desfășurat în clădire. „Nu s-a lucrat în sălile de clasă, însă pentru anul școlar care urmează am discutat și cu constructorii și ne concentrăm mai mult pe aripa unde nu sunt clasele. În momentul în care se va lucra la fațadă, sper să se întâmple asta în vacanța de vară, pentru că nu este clasă care să nu aibă clasă spre exterior”, spune directorul liceului. Conform viceprimarului Dan Diaconu, elevii de la Lenau vor putea intra în noile săli de clasă din fostele hale ale RATT peste câteva zile. „Sunt finalizate lucrările interioare și de tencuială. Urmează să mai avem doar lucrările din curte. Probabil într-o săptămână, zece zile, se va putea folosi noul spațiu”, a declarat Diaconu.
Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…
Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…
În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…
În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…
De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…
Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…