Inspectoratul Scolar Timis n-ar prea trece clasa la limba romana

Inspectoratul Școlar Timiș a trimis o circulară către unitățile de învățământ din județ, cerând profesorilor și elevilor să țină un moment de reculegere în memoria Mitropolitului Banatului. Pe lângă faptul că în școli există elevi și profesori de alte religii, circulara este presărată cu greșeli.

Slujba de înmormântare a Mitropolitului Banatului a avut loc miercuri dimineață, iar în timpul acesteia elevii și profesorii din Timiș au fost sfătuiți să țină un moment de reculegere în memoria celui care a fost dr. Nicolae Corneanu. Cu toate acestea, în școlile din județ există elevi și dascăli și de alte religii… Circulara a fost publicată pe pagina de Facebook a grupului „Atei Timiș”, însoțită de comentariul „Ce preocupări are Inspectoratul Școlar Timiș: omagiu, solidaritate și exprimarea respectului față de un ucigaș securist în sutană”… Lăsând la o parte dreptul fiecăruia de a avea o opinie, actul semnat de inspectorul școlar general Aura Danielescu e plin de greșeli. Din start, aceasta este trimisă către toate „nitățile școlare din Timiș”, iar „Înaltpresfințitul” scrie de două ori… În plus, niște virgule pârdalnice au apărut taman acolo unde nu trebuie..

Share
Published by
Feisbukistul de serviciu

Recent Posts

SCM Timișoara vrea să organizeze turneul Final 4 al Cupei României

Clubul SCM a înaintat Federației Române de Handbal o ofertă de organizare a turneului final…

O oră ago

Săcălazul va avea, în premieră, creșă. La Moșnița va crește numărul de grupe funcționale

Două comune periurbane ale Timișoarei vor beneficia de susținere financiară în vederea oferirii de suport…

2 ore ago

Douăzeci de noi locuri de parcare sunt amenajate în Piața Consiliul Europei

Terenul public aflat în fața clădirii cunoscute ca și Centrul Financiar-Bancar, din Piața Consiliul Europei,…

3 ore ago

O asociere de firme condusă de Construcții Erbașu va primi 211 milioane de lei pentru reabilitarea a 13 kilometri de rețea de termoficare

O asociere condusă de societatea Constucții Erbașu a fost declarată câștigătoare a contractului de modernizare…

3 ore ago

Trei regiuni istorice din România își consolidează colaborarea în cadrul rețelei IGCAT: parteneriat pentru promovarea națională prin gastronomie

Gastronomia ne „leagă” pe toți. Harghita, Banat și Dobrogea au oficializat semnarea unui Acord de…

4 ore ago

Asociația Prin Banat încheie proiectul Ambulanța pentru Monumente după cinci ani de activitate

Unul dintre cele mai apreciate proiecte de păstrare a patrimoniului, Ambulanța pentru Monumente, derulat în…

5 ore ago