Operatiunea „Centura Timisoarei”: Ehegartner se mai documenteaza, Suciu ii cere ajutorul lui Ilie Sarbu

Masterplanul General de Transport, publicat săptămâna trecută, a omis o parte bună din proiectele Timișului și ale Timișoarei. Printre acestea, Centura de Sud. Senatorul PRL Petru Ehegartner și senatorul PSD Matei Suciu, membri în Comisia de Transport, vor acum să ia măsuri, deși nu le este foarte clar cum trebuie să procedeze.

Luni, la București, va avea loc o ședință a Comisiei de Transport, la care vor participa și senatorii Petru Ehegartner și Matei Suciu. În discuție este adus Masterplanul General de Transport în care nu apare Centura de Sud a Timișoarei. Cei doi parlamentari spun că se vor ocupa de această problemă, deși încă nu au nicio idee concretă. Petru Ehegartner încă nu e pregătit să-și dea cu părerea în ceea ce privește masterplanul, pentru că acesta încă nu a fost dezbătut în comisie. „Sincer să fiu, masterplanul în comisie nu a ajuns. Sunt în Comisia de Transport, luni sunt convocat la București și s-ar putea să fie exact pentru chestiunea asta. Nu vreau să mă pronunț, pentru că nu a ajuns în comisie și, din ceea ce am auzit, nu vreau să comentez (…) Evident că vom avea o reacție în chestiunea aceasta și nu numai la comisie”, a declarat Ehegarner.

Parlamentarul este decis să facă echipă cu celălalt membru al comisiei, senatorul PSD Matei Suciu. Acesta este deschis la colaborare, dar are planuri și pe cont propriu. Oricum, îl va trage de mânecă și pe senatorul Ilie Sârbu, în speranța că acesta se va ocupa de problemă. „Nu a fost băgat (n.r. – proiectul centurii), acum o să vedem de ce nu a fost. Masterplanul va fi trecut prin parlament, pentru că se vrea legiferarea lui, și atunci o să introducem un amendament legat de centură. Eu o să fac chestia asta, pentru că în urma discuțiilor era prinsă Centura de Sud. (…) Am fost luat prin surprindere și nu prea pentru că ni s-a explicat clar… dom’le, uite câți bani sunt. Faptul că ne-au garantat că până în 2018 o să mergem pe autostradă până la București ne-a mulțumit. Local, nu îmi convine. Nu ne convine pentru că nu avem drumul de centură, ci doar o bretea. O să încercăm să forțăm lucrurile. O să discutăm din nou cu ministrul Rus. Pe Intermodal suntem pe locul întâi și ne-am luptat mult pentru Intermodalul ăla, pentru că asta înseamnă multe locuri de muncă. (…) Voi discuta și cu Ilie Sârbu, pentru că domnia sa are un alt cuvânt, mai greu de spus”, a declarat Matei Suciu.

Citește și: Centura Timișoarei nu e în masterplan, pentru că e deja aprobată! 

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Ultimele condamnări sonore în Timiș au fost pentru finanțarea clubului Poli Timișoara. Iosif Armaș e bine-mersi

Nu cunosc mulți condamnați penal, dar câțiva au ajuns să tragă ponoase ajutând-o pe Poli.…

56 de minute ago

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

17 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

18 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

21 de ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

21 de ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

o zi ago