Categories: Primăria Timişoara

Se cauta amatori de reabilitari: primaria da banii, proprietarii de cladiri istorice trebuie doar sa-i ceara

Timișorenii care locuiesc în imobile istorice pot depune, din nou, proiecte pentru reabilitarea acestora, cu bani de la bugetul local. Primăria dă startul unei noi sesiuni a acestui program. După prima dintre ele, numai o singură clădire a întrunit criteriile, dar lucrările nu au început nici până acum.

Primăria alocă, în acest an, 4,5 milioane de lei de la bugetul local, pentru proprietarii de clădiri istorice interesați să le reabiliteze. Primăria va plăti integral costurile reabilitării imobilelor care vor intra în program și, ulterior, va recupera de la proprietari 80% din sumă, pe o perioadă de zece ani, în baza unor contracte de finanţare şi a constituirii unei garanţii imobiliare asupra clădirii. La primul apel, pentru care s-au depus cereri de finanțare până pe 10 aprilie, s-au înscris două clădiri: cea din Piața Unirii nr. 8 și cea de la intersecția străzilor Gheorghe Dima cu Emanoil Ungureanu. Lucrările nu au început încă la niciunul din cele două imobile. „Clădirea de pe Emanoil Ungureanu nr. 17 a trecut de evaluare tehnică şi juridică. Următoarea etapă este aprobarea în CL a finanţării şi semnarea contractelor de finanţare, respectiv ipotecă. Valoarea proiectului este de 1,06 milioane de lei. Clădirea din Piaţa Unirii 8 are niște clădiri juridice pe care proprietarii trebuie să le rezolve”, spune viceprimarul Dan Diaconu.

Reprezentanţii Primăriei Timişoara anunță acum o nouă sesiune de depunere de proiecte, suma pusă la bătaie fiind de trei milioane de lei. În zona vizată sunt imobilele istorice din zona Cetate, ansamblul urban Corso, clădirile din Fabric sau din cartierul Iosefin. Prin programul primăriei sunt finanțate lucrări de reparaţii la acoperiş, ornamente, tinichigerie – pervazuri, jgheaburi, burlane, zidărie, repararea și înlocuirea tâmplăriei exterioare etc. Dacă sunteți interesați, dosarele de finanțare pot fi depuse, în intervalul 20 octombrie – 20 noiembrie, la camera 12, în Primăria Timișoara. Găsiți aici actele de care aveți nevoie, iar aici, lista prioritară de clădiri.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

O oră ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

2 ore ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

4 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

4 ore ago

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat contractul de finanțare a reabilitării termice a școlii generale 16

La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…

7 ore ago

Primele două comune timişene, Fibiş și Maşloc, au fost convinse să realizeze comasarea

Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…

8 ore ago