Categories: Social

Incendiu puternic la adapostul pentru caini de la Danyflor! 40 de animale au murit

Situație gravă la adăpostul pentru câini comunitari al firmei Danyflor. Marți la prânz, acolo a izbucnit un incendiu violent, pe care încearcă, de ceva vreme, să-l stingă 15 angajați de ISU, veniți cu trei autospeciale. Nu știe momentan dacă au murit câini. UPDATE: Din primele estimări, au murit, în urma acestui incendiu, în jur de 40 de animale.

Incendiul la adăpostul de câini Danyflor de la marginea Timişoarei. Când au văzut fumul gros, care ieșea dintr-unul din depozite, angajaţii au sunat imediat la 112 şi au cerut ajutoare. La faţa locului s-au deplasat 15 militari cu trei autospeciale de la Inspectoratul Pentru Situaţii de Urgenţă Banat al judeţului Timiş, o echipă de la Retim şi un grup de pompieri voluntari din apropiere, care se chinuie de mai bine de două ore să ţină flăcările sub control, pentru a nu se extinde la adăposturile animalelor. Încă nu se ştie de la ce a pornit incendiul.

În momentul în care a pornit focul, în adăpostul Danyflor se aflau în jur de 300 de câini fără stăpân. Animalele au fost evacuate din cuşti şi mutate într-un loc ferit de flăcări. „E o situație gravă, acoperișul depozitului e distrus… Pagubele cred că sunt destul de mari. Sunt trei mașini de pompieri care acționează, dar oamenii spun că, până nu are tot ce e tâmplărie… Hrana din deposit au reușit angajații Danyflor s-o scoată. Au fost băgați în cuști și câinii care erau prin curte. Nu pot să vă spun acum dacă și câte animale au murit”, ne-a declarat Adrian Bere, directorul Direcției de Mediu a PMT, care s-a deplasat la locul incendiului. Tot acolo a ajuns și Mariana Lorinczi, șeful Gărzii de Mediu. Urmează ca pompierii să lichideze flăcările și apoi să stabilească exact cauzele incendiului.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Succes și în plan digital. Aquatim oferă și aplicația mobilă MyAquatim, care are deja peste 15.000 de utilizatori

Societatea Aquatim a intrat cu succes în era digitală și în domeniul relațiilor cu clienții.…

7 ore ago

La Pișchia a fost prima ediție Festivalul de Cultură Bănățeană „Ionel Iacob-Bencei”

Căminul Cultural din Pișchia a găzduit prima ediție a Festivalului de Cultură Bănățeană „Ionel Iacob-Bencei”,…

7 ore ago

Socio Claus a fost și în acest an la Universitatea de Vest Timișoara

Pentru al optulea an consecutiv,  Departamentul de Sociologie din cadrul Facultății de Sociologie și Asistență Socială…

8 ore ago

Detergenți, hârtie igienică sau produse biocide, de aproape cinci milioane de lei. Agenția de Achiziții Publice Timișoara iese la cumpărături

SRL-ul înființat de Primăria Timișoara caută furnizori pentru produse de igienă și curățenie. Firma a…

8 ore ago

Accident grav la Ictar Budinț! Trei victime, două persoane încarcerate

Duminică dimineața la ora 10, un telefon la 112 anunța un eveniment rutier nefericit în…

10 ore ago

Visul umed al românilor: Sorin Grindeanu, premier

Toate așteptările sunt grele, dar mai grea e așteptarea noastră ca Sorin Grindeanu să redevină…

12 ore ago