Categories: Alegeri

Ponta a pierdut acasa la Titu Bojin, in Remetea Mare

Klaus Iohannis a câștigat alegererile în mai multe fiefuri tradiționale ale PSD din Timiș. Printre acastea s-au numărat Remetea Mare, localitatea de domiciliu a lui Titu Bojin, dar și Girocul președintelui PSD Timișoara, Sorin Grindeanu. Nicolae Robu n-a ratat ocazia să-l ironizeze pe Bojin pentru aceste „performanțe”.

Klaus Iohannis l-a învins categoric pe Victor Ponta în județul Timiș, lucru care nu e totuși o surpriză. Cu adevărat uimitor a fost însă faptul că Ponta a pierdut în câteva localități considerate fiefuri puternice ale PSD. Ca de exemplu, comuna Remetea Mare, acolo unde își are domiciliul chiar președintele PSD Timiș și al CJ Timiș, Titu Bojin. De asemenea, Iohannis a obținut o victorie evidentă și în Giroc, unde primarul PSD-ist Ionel Toma era considerat infailibil. În Giroc are domiciliul și deputatul Sorin Grindeanu, președintele PSD Timișoara. Alte zone PSD unde Ponta a pierdut alegerile au fost: Jebel (primar, vicepreședinte al PSD Timiș); Moșnița Nouă (primar, vicepreședinte al PSD Timiș) sau Lugoj (primar PSD, plus vicepreședinte al CJT). Președintele PNL Timiș, Nicolae Robu, n-a pierdut ocazia pentru a-l „gratula” pe Bojin pentru aceste rezultate. „Ești tare, Titule, nici consătenii tăi, deși le-ai fost primar – sau tocmai de aceea?! – n-ai reușit să-i convingi! Tare de tot! Cum o să-ți creadă, atunci, minciunile, timișorenii?! În Timișoara n-ați câștigat decât la secțiile pușcăriașilor (ha,ha,ha!)!!! După cum în diaspora n-ați câștigat decât în Coreea de Nord!!!”, a postat Robu pe Facebook.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

29 de secunde ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

17 minute ago

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

2 ore ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

2 ore ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

2 ore ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

2 ore ago