Categories: Social

Atentie cum plecati la drum cu masina!

Iarna și-a intrat în drepturi, astfel că traficul rutier se desfășoară în condiții mult îngreunate. CNADNR anunță că este pregătită să gestioneze situația, în zonele în care ar putea apărea poleiul, și le recomandă șoferilor să fie prudenți.

Administraţia Naţională de Meteorologie prognozează ninsori, strat de zăpadă si intensificari ale vântului in intervalul 1 decembrie, ora 14 – 2 decembrie, ora 22, pentru Oltenia, Muntenia, Transilvania și sudul Banatului. În aceste condiții, CNADNR SA acţionează preventiv, împrăştiind materiale antiderapante pe sectoarele de drumuri pe care există riscul formării poleiului.

Cei de la CNADNR antenționează însă șoferii asupra faptului că, din cauza ploilor abundente şi a temperaturilor scăzute, poate apărea fenomenul de spălare a materialelor antiderapante împrăştiate pe carosabil, existând posibilitatea ca, pe anumite sectoare, să alterneze suprafeţele lunecoase cu suprafeţele umede. Șoferilor li se recomandă să plece la drum doar cu mașini echipate cu pneuri de iarnă, săculeţ cu material antiderapant şi lopată, să folosească cât mai mult frâna de motor şi să evite depăşirile riscante. Puteți obține informații asupra stării drumurilor la Dispeceratul Comandamentului Central de Iarnă, la numerele de telefon 021/9360, la telverde 0800.80.9360 sau pe pagina de web a CNADNR.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

9 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

11 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

11 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

11 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

12 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

13 ore ago