Categories: Social

Lucian Mindruta, despre Facebook si Maria Grapini: Nu poti să fii viral daca oamenii nu-si bat joc de tine!

Jurnalistul Lucian Mîndruță și-a lansat, la Timișoara, volumul „Share!” o culegere de statusuri de pe Facebook din perioada campaniei electorale din noiembrie 2014. Mîndruță a discutat cu publicul despre social media, comunicare și despre modul în care s-au folosit de Facebook Klaus Iohannis, Victor Ponta, dar și alți politicieni. El o consideră pe Maria Grapini un… adevărat expert în domeniu.

Câteva zeci de timișoreni au venit la Librăria Cărturești pentru a-l întâlni pe autorul cărții „Share!”, Lucian Mîndruță. „La Timișoara e mișto, merită să vii la lansare. Am vorbit despre ce s-a întâmplat în campania electorală și mai ales despre ceea ce au crezut oamenii că s-a întâmplat. Am povestit ce s-a întâmplat pe pagina mea de Facebook într-o lună de campanie civică, pentru că nu aș numi-o o campanie electorală. Le-am povestit oamenilor cum funcționează mecanismul Facebook, cum analizează algoritmul Facebook ce postăm noi și cum, în funcție de cât de buni suntem, ne scoate în față și ne pune pe newsfeed-urile altor prieteni”, a spus Mîndruță.

Discuția i-a avut în prim-plan și pe Victor Ponta și Klaus Iohannis și strategiile folosite de aceștia în mediul virtual. Europarlamentarul Maria Grapini se numără și ea printre politicienii activi în mediul online, iar Mîndruță crede că aceasta a descoperit cheia succesului pe Facebook: agramatismul! „Folosește foarte bine Facebook Maria Grapini! Spune alt politician mai citat decât ea! Nu, Maria Grapini a găsit o soluție de reach foarte bună. Agramatismul a făcut-o celebră. Bravo ei! Nu trebuie să fie totul perfect pe Facebook. Câteodată imperfecțiunile, greșelile te propulsează în față. (…) Nu-mi dau seama dacă o face voit. S-ar putea să fie o strategie de comunicare, dar, oricum, rezultatul este bun. Oamenii o citează. Râd de ea, dar și de mine râd. Asta e! Trebuie să-ți asumi. Pe Facebook nu poți să fii viral dacă oamenii nu râd de tine, nu-și bat joc de tine. Asta le place lor să facă”, a mai spus jurnalistul.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Politehnica a învins o prim-divizionară în cantonamentul din Antalya

Poli se află în Antalya, unde în perioada 3-14 februarie susține o perioadă de pregărire…

8 ore ago

Trei morți în urma unui tragic accident pe DN6, în Banat

Duminică neagră pe șoselele din Banat! După tragicul accident din urmă cu două săptămâni când…

8 ore ago

Baza sportivă de pe strada Costică Rădulescu va fi finalizată de două firme din Moldova

Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…

12 ore ago

Lucrările de construcție la noul Centru de Mari Arși Timișoara au fost finalizate/VIDEO

Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…

13 ore ago

Cuplaj „nefericit”! Doar remiză pentru handbaliști, înfrângere pentru baschetbaliști

Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…

14 ore ago

Eau de Cologne

George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…

15 ore ago