Categories: Economic

Curs acreditat de agricultura ecologica la CCIAT (P)

Pentru prima dată în Timişoara, în perioada 21-24 martie se va desfăşura un curs acreditat de agricultură ecologică. Sesiunea de formare este organizată de agenţia de training Creative Business Management, în colaborare cu Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş.

Cursul durează patru zile şi are următoarea structură:
Modul 1Principiile cultivării plantelor în sistem ecologic, reţete de fertilizatori şi metode de recoltare. În prima zi de curs, participanţii vor învăţa de la lectorul Maria Toader, profesor la UASMV, principiile cultivării plantelor în sistem ecologic, reţete de fertilizatori şi metode de recoltare.
Modul 2Creşterea animalelor în sistem ecologic. A doua zi vei continua cu creşterea animalelor în mod ecologic. Modulul va fi susţinut de lectorul Viorica Boboc, preşedinte al Asociaţiei Bioavicultorilor din România – BIOAVIROM, care va prezenta toate speciile importante de animale cu tipologiile şi nevoile lor de creştere în sistem ecologic.
Modul 3Condiţii de certificare a fermelor ecologice. Etichetarea produselor ecologice. În cea de-a treia zi de curs, dr. ing. Aurelia Căldăraru, va prezenta condiţiile de certificare ale unei ferme ecologice, modul de etichetare al produselor ecologice, relaţia cu furnizorii şi procedura de export.
Modul 4Vizită la o fermă ecologică. În ultima zi de curs, participanţii vor face o vizită la una dintre cele mai cunoscute ferme ecologice din zonă. Cursanţii vor discuta despre tehnologii de producţie, metode de fertilizare şi tipuri de culturi şi vor beneficia de îndrumări şi sfaturi de la un fermier cu experienţă în agricultura ecologică.

Trainerii sunt specialişti în domeniu, cu o vastă experienţă în susţinerea şi promovarea agriculturii ecologice, de la tehnici de aplicare a legislaţiei în domeniu, până la certificare şi gestionarea unei ferme propriu-zise. Programul de formare se va derula pe perioada a patru zile, programul zilnic fiind între orele 10 și 17. Taxa de instruire este 800 lei şi include toate costurile. Participanţii vor primi, în urma unui examen de specialitate, un certificat de absolvire pentru ocupaţia de „Operator în ferme ecologice mixte”, cod COR: 314205. Certificatul este emis de Autoritatea Naţională pentru Calificări şi recunoscut de Ministerul Muncii şi Ministerul Educaţiei. Cursul se desfășoară la Centrul Regional de Afaceri Timişoara. Informații suplimentare se pot obține la numerele de telefon 0256-490.771 și 0256-490.772, Rafaela Colban, consultant cameral. Înscrierea se face prin solicitarea şi completarea fişei de înscriere și trimiterea acesteia prin fax la numărul 0256-490.311 sau prin e-mail.

Share
Published by
Dana Popa

Recent Posts

Dominic Fritz, după noul blocaj de la CCR: “E mai evident ca niciodată că este o urgență reală reforma Curții Constituționale”

Preşedintele USR, Dominic Fritz, a afirmat că noua amânare a deciziei Curţii Constituţionale privind reforma…

3 minute ago

S-au ridicat restricțiile sanitare veterinare impuse la Gottlob, ca urmare a stingerii focarului de pestă porcină africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Timiș a anunțat că de luni, 29 decembrie…

4 minute ago

Dumbrăvița va avea o grădiniță nouă în zona Cora

Primăria Comunei Dumbrăvița anunță demararea proiectului „Construire grădiniță – zona Cora, localitatea Dumbrăvița”, o investiție…

3 ore ago

Consilierii locali timișoreni au aprobat taxele și impozitele majorate, conform noilor decizii ale Guvernului Bolojan

Timișorenii și firmele locale vor plăti, de anul viitor, noi taxe și impozite, la valori…

5 ore ago

Aveți grijă la apometre! Fără a fi izolate pot îngheța

Aquatim readuce în atenția clienților o serie de recomandări importante pentru protejarea instalațiilor de apă…

7 ore ago

Lucrări complexe la Liceul Henri Coandă. Investițiile depășesc 30 de milioane de lei

Lucrările de reabilitare efectuate la campusul Liceului Henri Coandă sunt în curs de derulare. Investiția,…

7 ore ago