Categories: Economic

Persoanele defavorizate, ajutate sa-si gaseasca de lucru printr-un proiect al CCIAT

Găsirea locurilor de muncă reprezintă o problemă pentru mulți timișeni, iar situația este și mai grea pentru cei care vin din medii defavorizate și care nu au pregătirea necesară pentru a-și găsi un job. CCIAT a decis să le vină în ajutor prin programul „CASA – Competențe Antreprenoriale Sociale”.

Sute de persoane din Timiș vor putea să beneficieze de consiliere și orientare profesională în cadrul proiectului „CASA”. Acțiunea își propune să se concentreze asupra persoanele care vin din mediul rural, din familii defavorizate sau care nu au putut să-și termine studiile și au nevoie de o mână de ajutor pentru a-și găsi de lucru. „Obiectivul principal al acestui proiect este îmbunătățirea accesului pe piața muncii. Ne referim la familii monoparentale, femei în situații de risc, familii care au mai mult de trei copii, persoane cu dizabilități, care locuiesc izolate și, bineînțeles, este vorba și despre romi”, spune Florica Chiriță, directorul general al CCIAT. Concret, în cadrul proiectului vor fi create șapte structuri de economie socială, cinci dintre acestea fiind în mediul rural. De asemenea, managerii proiectului au precizat că trei dintre aceste structuri sunt finalizate. De asemenea, 240 de persoane vor beneficia de consiliere și orientare profesională. Se vor asigura și servicii de formare profesională pentru 186 de persoane.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Începând de astăzi se pot plăti impozitele şi taxele la casieria din cadrul Primăriei Ghiroda

Astăzi, 14 ianuarie, s-a reluat programul cu publicul la Compartimentul Taxe și Impozite și la…

51 de minute ago

Școala de Design Circular Cultures ajunge pentru prima dată în România. Nu oriunde, ci chiar la UPT

British Council România, în colaborare cu Universitatea Politehnica din Timișoara, lansează Școala de Design Circular…

2 ore ago

La Școala Gimnazială nr. 2 din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice noi

La Școala Gimnazială nr. 2 “Nestor Oprean” din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice…

2 ore ago

În lumea bună! Timișul, prezent la cel mai important târg internațional de turism al momentului

La inițiativa Consiliului Județean Timiș, România va fi reprezentată prin mai multe organizații de promovare…

3 ore ago

Universitatea de Vest Timişoara primește un teren de 24.000 de metri pătrați la Dumbrăvița. Vrea să ridice acolo un nou liceu

Comuna Dumbrăvița ar putea avea, la rândul ei, parte de un nou hub educațional, așa…

4 ore ago

Să nu uitați, din 19 ianuarie puteți plăti taxe și impozite la Timișoara. O puteți face la casierie, online, la poștă sau la SelfPay

Primăria Timișoara are grijă de contribuabilii săi, și pentru ca aceștia să nu uite, le…

4 ore ago