Categories: PartideUltima ora

Niciun liberal cu vise de marire fara fisa candidatului! PNL Timis face selectia in octombrie

Candidații PNL la… candidaturile pentru alegerile de anul viitor vor fi evaluați în luna octombrie. Până atunci, ei au timp să completeze niște fișe din care să reiasă ce competențe și ce caracter au. Unul dintre cei care au completat deja o astfel de fișă ar fi rectorul UVT, Marilen Pirtea.

PNL Timiș continua pregătirile pentru alegeri. Primul pas va fi desemnarea candidaților, proces care se anunță complicat pentru cei interesați. Ultima decizie: introducerea obligatorie a fișei candidatului. „Am convenit să distribuim ceva ce noi aveam în vechiul PNL, fişa candidatului, pentru ca toţi membrii BPJ să poată analiza acest instrument şi să vină cu sugestii de îmbunătăţire. După ce o vom avea în forma sa definitivă, vom cere tuturor celor care şi-au depus opţiunea de a candida la alegerile locale, și mai pot face acest lucru până la finele lunii septembrie, s-o completeze. În octombrie vrem să facem o analiza a fişelor şi o ierarhizare acolo unde se impune”, a declarat copreședintele PNL Timiș, Nicolae Robu. Liberalii urmează să facă și sondaje de opinie în mai multe localități. „În octombrie vom face aceste sondaje, iar departajarea se va face după un punctaj, care va lua în calcul meritele persoanelor în plan personal, civic, munca de partid, dar și suportul politic stabilit print-un vot secret dat în BPJ. Analizăm, de asemenea, ideea ca, pentru poziţia de candidat la CJ, să luăm în considerare, suplimentar faţă de suportul politic al BPJ, şi un vot din partea actualilor primari. Nu este stabilit în momentul de faţă”, mai spune Robu. PNL are, în Timiș, 35 de primari. Ce conține fișa candidatului? „Câmpuri prin care fiecare candidat spune ce pregătire are, ce profesie, ce performanţe a obţinut în profesie, ce preocupări de perfecţionare a avut, poziţii din partid, administraţie publică sau companii. Sunt o mulţime de astfel de indicatori din care poţi înţelege meritele pe care o persoană le are, dar şi la ce este potrivită o persoană”, a explicat copreședintele liberal. Printre cei care, conform acestuia, au completat deja o astfel de fișă se află și rectorul Universității de Vest, Marilen Pirtea. Robu nu a vrut însă să spună ce funcție vizează universitarul.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

4 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

6 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

9 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

9 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

13 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

13 ore ago