Categories: Cultura

Lugosiada: primul Dracula, re-povestit la Casa Studentilor

Casa de Cultură a Studenţilor şi Universitatea de Vest, prin Facultatea de Muzică şi Teatru, specializarea Actorie şi Facultatea de Arte, prezintă „Lugosiada”, în memoria actorului Béla Lugosi. Evenimentul se înscrie în seria restituirilor către conștiința publică, în special către tineri, a unor personalități artistice mondiale provenite din această parte de țară. Ediția următoare îl va avea ca subiect pe Johnny Weissmüller, născut în cartierul timișorean Freidorf și devenit celebru pentru personajul Tarzan.

Béla Lugosi, pe numele real Béla Ferenc Dezső Blaskó, născut în 1882, la Lugoj (la vremea respectivă, Lugos, în Imperiul Austro-Ungar), decedat în 1956, la Los Angeles, a fost un actor celebru mai ales pentru rolul său ca Dracula în prima ecranizare a povestirii clasice despre vampiri a lui Bram Stoker, din 1931. Înainte de emigrare a avut la Lugoj o carieră actoricească lungă, cu roluri in piese shakespeariene. În 1931, când s-a filmat „Dracula”, Lugosi avea încă dificultăţi cu limba engleză, pronunţia sa din film adăugând o notă în plus de autenticitate personajului.

Evenimentul de la Casa Studenţilor se desfăşoară sub tema „Corpul descompus” şi va include instalaţii de pictură şi sculptură ale studenţilor David Iancu, Paul Feier, Adrian Popa și Nicolas Leş, precum şi spectacolul de teatru-dans „Hippolyt”, al specializării Actorie din cadrul Facultăţii de Muzică şi Teatru, o adaptare contemporană după tragedia lui Euripide. Evenimentul se desfăşoară în sala mare a Casei de Cultură a Studenţilor din Timişoara, sâmbătă, 28 noiembrie, de la ora 19. Intrarea este liberă.

Share
Published by
Silvia Suciu

Recent Posts

Politehnica a învins o prim-divizionară în cantonamentul din Antalya

Poli se află în Antalya, unde în perioada 3-14 februarie susține o perioadă de pregărire…

10 ore ago

Trei morți în urma unui tragic accident pe DN6, în Banat

Duminică neagră pe șoselele din Banat! După tragicul accident din urmă cu două săptămâni când…

10 ore ago

Baza sportivă de pe strada Costică Rădulescu va fi finalizată de două firme din Moldova

Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…

14 ore ago

Lucrările de construcție la noul Centru de Mari Arși Timișoara au fost finalizate/VIDEO

Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…

15 ore ago

Cuplaj „nefericit”! Doar remiză pentru handbaliști, înfrângere pentru baschetbaliști

Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…

16 ore ago

Eau de Cologne

George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…

17 ore ago