Categories: Info si Utile

Tineri din cinci tari au invatat la Timișoara cum sa-si gaseasca jobul mult dorit

Zeci de tineri din cinci țări au venit la Timișoara pentru a afla ce au de făcut pentru a-și asigura jobul dorit. Proiectul aparține Asociației Noi Re-Creăm și s-a concentrat cu precădere asupra tinerilor care riscă să ajungă șomeri.

„Conquer the Labour Market – Cucerește Piața Muncii” este numele proiectului realizat de Noi Re-Creăm, care și-a propus să vină în ajutorul tinerilor din țară, dar și din restul Europei. Concret, cu ajutorul unei finanțări Erasmus Plus, la Timișoara a ajuns tineri din cinci țări, respectiv Italia, Croația, Spania, România și Slovacia. Cei 50 de participanți s-au aflat în orașul de pe Bega timp de o săptămână, timp în care au beneficiat de diferite workshop-uri precum: pregătirea unui interviu și a unui CV sau elaborarea unui plan de afaceri și a unu plan de carieră. În această săptămână, „Conquer the Labour Market” a ajuns la final, inițiativa fiind lăudată și de viceprimarul Dan Diaconu, care a declarat că astfel de proiecte sunt foarte importante în contextul în care Timișoara luptă pentru titlul de Capitală Culturală Europeană și pentru cel de Capitală Națională de Tineret. În discuțiile de la conferința finală s-a tras și un semnal de alarmă în ceea ce privește lipsa de consiliere în carieră în rândul elevilor de liceu.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

23 de minute ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

45 de minute ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

O oră ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

3 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

3 ore ago

Clujul a cerut. Timișoara a așteptat

  În România, meritul nu aduce resurse. Puterea, da. Diferența dintre orașe nu ține de…

6 ore ago