Categories: Administratie

Motiv de cearta intre PSD si PNL: cine vrea mai tare ca Gataia sa redevina comuna

PNL și PSD au încă un motiv de râcă în precampanie. De această dată, se întâmplă la Gătaia, unde ambele tabere vor ca localitatea să redevină din oraș comună. Asta, după ce oamenii și-au dat seama că viața la oraș este mai costisitoare decât se așteptau. În teorie, schimbarea este dorită atât de liberali, cât și de social-democrați.

În plenul Consiliului Local Gătaia s-a iscat un adevărat scandal. Social-democrații s-au supărat pentru că referatul prin care cerea organizarea unui referendum local nu a intrat pe ordinea de zi. „Inițiativa a fost a consilierilor PSD, iar în cea de-a doua fază referatul depus la primărie și de alți aleși locali. Am ținut să particip pentru că aveam semnale că primarul nu e prea încântat să susțină un astfel de demers: S-a și demonstrat acest lucru, fiindcă, deși referatul a fost depus acum o lună, încă nu a ajuns pe ordinea de zi. Decizia nu a fost motivată, ci, din contră, au susținut demersul, dar fără să aibă o justificare clară a respingerii referatului. Eu am văzut un secretar care nu ține cont de nicio părere și nici de regulamentul de organizare al Primăriei Gătaia și un primar care își urmărește interesul propriu și se lasă condus de acest secretar”, a spus, pentru deBanat.ro, vicepreședintele CJ, Călin Dobra, care a participat la plenul cu cântec. „S-au strâns peste 200 de oameni la primărie. Nu au făcut scandal. Dar noi chiar am fost ignorați, că nu se poate, că nu sunt bani, că nu au prevăzut în buget, că un referendum costă bani, pur și simplu nu se vrea. La început, primarul zicea «eu vreau, eu vă ajut», dar au fost numai vorbe (…) A spus că miercuri, la ora 14, o să facă o ședință ca să vorbească cu consilierii… vrea să tragă de timp. Secretarul a fost cu gura mare, a vorbit urât”, spune, la rândul Iosif Șargan, acum consilier local PSD și fost primar în Gătaia.

Pe de altă parte, primarul spune că documentul întocmit de PSD nu a intrat pe ordinea de zi din motive legale. „S-a întocmit un referat de mai mulți consilieri locali, însă el nu a intrat pe ordinea de zi pentru că nu exista un proiect de hotărâre. Acel referat era doar un referat informativ, care nu întrunea condițiile legale pentru a intra pe ordinea de zi. S-a și lămurit această problemă și toate părțile implicate au înțeles. (…) Inițial, acesta era demersul meu. Eu l-am lansat acum vreo trei săptămâni. Am făcut o dezbatere publică pe această temă, iar ulterior a fost preluat de cei de la PSD, exploatând politic această situație. Din partea dumnealor este doar campanie electorală, nedorind într-adevăr binele comunității. Puteau să inițieze acest demers acum patru ani, acum două luni, acum un an… dar e doar un moment de campanie electorală PSD. Noi vom merge în continuare cu acest proiect, inițiat de mine, dar pe cale legală”, a declarat, pentru deBanat.ro, primarul Raul Cozarov (PNL). Gătaia a devenit oraș în 2004 și are, în prezent, 6.489 de locuitori cu drept de vot.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Programul de lucrări al SDM în ziua de 6 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

21 de minute ago

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

13 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

16 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

18 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

18 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

19 ore ago