Categories: Alte sporturi

Chester Williams, decorat oficial de Primaria Timisoara

La aproape trei ani de când CL Timișoara i-a decernat titlul de cetățean de onoare al orașului, Chester Williams și-a primit în mod oficial distincția. Fostul antrenor al RCM UVT Timișoara, de două ori campion al României cu această echipă, tocmai își dă licența la Facultatea de Educație Fizică și Sport a Universității de Vest.

Sud-africanul Chester Williams a câștigat două titluri de campion al României, din postura de antrenor al RCM UVT Timișoara. În toamna lui 2013, CL Timișoara i-a decernat acestuia titlul de cetățean de onoare al orașului, distincție pe care cel supranumit „Perla Neagră” nu a primit-o în mod oficial decât marți, 13 septembrie. Chester Williams a venit la Timișoara pentru a-și da licența la Facultatea de Educație Fizică și Sport a Universității de Vest, iar primarul Nicolae Robu i-a înmânat acestuia și distincția. „Este o onoare pentru mine să primesc acest titlu de la primarul orașului (…) Am mai spus, iubesc orașul, e un oraș minunat, cred că e inima României. Avem educație aici, avem o echipă de rugby, viața socială este minunată. Îmi voi aminti mereu de Timișoara, este un oraș care va face mereu parte din viața mea”, a spus Chester Williams, după ce a primit titlul de cetățean de onoare. Chester Williams a devenit antrenor al echipei de rugby RCM UVT în ianuarie 2012. A câștigat titlul chiar din primul an și a repetat performanța în sezonul viitor. Apoi a anunțat că pleacă de la Timișoara. Supranumit „Perla Neagră”, el a făcut parte din naționala de rugby a Africii de Sud, care, în 1995, a câștigat titlul mondial, învingând în finala selecționata Noii Zeelande. Williams este și unul dintre personajele și filmului „Invictus”, regizat de Clint Eastwood și al cărui subiect este modul în care finala Mondialului de rugby din 1995 a ajutat Africa de Sud să-și vindece rănile provocate de apartheid.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Dominic Fritz spune că PSD trebuie să se decidă dacă mai vrea la guvernare. Lideul USR afirmă că nu se teme de alegeri anticipate

Președintele USR, Dominic Fritz, susţine că partidul pe care îl conduce nu se teme de…

O oră ago

Interes ridicat pentru noul parc din zona Bogdaneștilor. Opt firme vor să reamenajeze terenul de 8.000 de metri pătrați

Un număr de opt firme și asocieri de firme doresc să realizeze reamenajarea spațiului din…

O oră ago

Controale pe şantierele Timişoarei. Poliţiştii locali au aplicat sancţiuni în valoare totală de 152.000 de lei/Foto

Polițiștii locali au aplicat sancțiuni în valoare totală de 152.000 de lei pe șantierele din…

2 ore ago

CCIA Timiș oferă noi oportunități de cooperare România-Israel

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

2 ore ago

Un apartament din Timișoara se vinde, în medie, în 58 de zile. Analiză Imobiliare.ro

Piața imobiliară din Timișoara oferă cel mai rapid timp de vânzare a unui apartament, dintre…

2 ore ago

Drumarii, din nou la lucru. Unele sectoare de drum sunt acoperite de zăpadă/VIDEO

Răcirea vremii din aceste zile a scos din nou drumarii pe șosele pentru a curăța…

4 ore ago