Categories: Info si Utile

Curs de formator la CCIAT

Furnizorii de formare profesională trebuie să facă dovada că realizează programele de formare profesională cu formatori care au pregătirea pedagogică specifică. CCIAT, prin Direcția Formare și Perfecționare Profesională, organizează o nouă serie a cursului acreditat de formator (cod COR 242401).

Cursul se va desfășura în perioada 19 – 28 septembrie, la Centrul Regional de Afaceri al CCIAT. Acesta este în concordanță cu noul standard ocupațional din 2007 și este acreditat de Autoritatea Națională pentru Calificări. Certificatele obţinute la absolvire au recunoaștere națională și sunt emise de Ministerul Muncii, Familiei și Protecției Sociale (MMFPS) și de Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului (MECTS). Obiectivul cursului este de a pregăti persoane pentru ocupația de formator, iar obținerea certificării dă dreptul la practicarea acestei meserii. Cursul se adresează celor care vor să ofere în condiții legale cursuri și traininguri cu diplome recunoscute de Ministerul Muncii și Ministerul Educației, celor care oferă în cadrul unei firme programe de formare, celor care doresc să se dezvolte personal sau angajaților de la departamentul de resurse umane și lectorilor interni. Cursul de formator are la bază metode dinamice, interactive și practice în formarea viitorilor traineri și este susținut de Alin Grecu. Prețul acestuia este de 1.000 de lei, plătibili în două rate. Membrii CCIAT beneficiază de 10% reducere. Informații suplimentare și înscrieri, la CRAFT, camera 104, telefon 0720-444.121, e-mail, Tania Avramov – manager DFPP.

Share
Published by
Ioana Toma

Recent Posts

Doi infractori notorii printre membrii fondatori ai partidului lui Călin Georgescu

Tribunalul București a admis, luni, cererea de înregistrare a Partidului „România Românilor”, formaţiune despre care…

11 ore ago

SCM Timișoara vrea să organizeze turneul Final 4 al Cupei României

Clubul SCM a înaintat Federației Române de Handbal o ofertă de organizare a turneului final…

13 ore ago

Săcălazul va avea, în premieră, creșă. La Moșnița va crește numărul de grupe funcționale

Două comune periurbane ale Timișoarei vor beneficia de susținere financiară în vederea oferirii de suport…

14 ore ago

Douăzeci de noi locuri de parcare sunt amenajate în Piața Consiliul Europei

Terenul public aflat în fața clădirii cunoscute ca și Centrul Financiar-Bancar, din Piața Consiliul Europei,…

15 ore ago

O asociere de firme condusă de Construcții Erbașu va primi 211 milioane de lei pentru reabilitarea a 13 kilometri de rețea de termoficare

O asociere condusă de societatea Constucții Erbașu a fost declarată câștigătoare a contractului de modernizare…

15 ore ago

Trei regiuni istorice din România își consolidează colaborarea în cadrul rețelei IGCAT: parteneriat pentru promovarea națională prin gastronomie

Gastronomia ne „leagă” pe toți. Harghita, Banat și Dobrogea au oficializat semnarea unui Acord de…

16 ore ago