Categories: Social

Onoarea n-Oprea are! Protest pasnic la Timisoara

Aproximativ 100 de timișoreni au răspuns apelului la protest lansat pe Facebook și au venit să-și exprime revolta față de protecția de care a beneficiat în parlament senatorul Gabriel Oprea. Direcția Națională Anticorupție a cerut aviz de urmărire penală pentru Oprea în dosarul privind decesul polițistului Bogdan Gigină, sub acuzația de omor din culpă.

„Ne-am săturat de folosirea abuzivă a imunității parlamentare! Vrem ca toți cetățenii acestei țări să fie tratați în mod egal de către justiție, fără ca unii să se ascundă în spatele scutului ridicat de colegii lor; mai ales atunci când subiectul anchetei este moartea unui om! Vrem un singur lucru: justiția să fie lăsată să-și facă treaba. Oprea trebuie cercetat și judecat. Singura opțiune este demisia!”, scria în apelul la protest lansat pe Facebook. Câteva zeci de timișoreni au venit în Piața Victoriei, pentru a-și manifesta nemulțumirea. Oamenii au spus că, deși nu sunt prea mulți, este de datoria să iasă în stradă, pentru a penaliza „scutul” pe care îl fac parlamentarii în jurul colegilor lor, de fiecare dată când e vorba de începerea urmăririi penale. Ei au afișat pancarte cu jocuri de cuvinte. Rugați de jandarmi să stea grupați, protestatarii au plecat într-o plimbare prin Piața Operei. O parte din traseu s-a mers în liniște, după care s-a scandat „DNA să vină să vă ia!”. A avut loc și un incident minor, un tânăr fiind săltat de jandarmi, după ce a agresat verbal un protestatar.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

14 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

16 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

16 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

16 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

16 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

18 ore ago