Categories: Partide

ALDE va fi prima pe buletinele de vot de la parlamentare

Ordinea în care sunt trecuți pe buletinele de vot candidații la alegerile din 11 decembrie a fost trasă la sorți miercuri dimineață, la Biroul Electoral Județean. La fel ca la alegerile locale, ALDE va fi prima pe buletinele de vot.

În iunie, la alegerile locale, ordinea pe buletinele de vot a fost Alianța Liberalilor și Democraților (ALDE), Uniunea Națională pentru Progresul României (UNPR), Uniunea Democrată a Maghiarilor din România (UDMR), Partidul Social-Democrat (PSD), Partidul Uniunea Creştin Democrată (PUCD), Partidul România Unită (PRU), Partidul Naţional Democrat (PND), Partidul Naţional Ţărănesc Creştin Democrat (PNȚCD); Blocul Unităţii Naţionale (BUN); Partidul Mişcarea Populară (PMP) și Partidul Puterii Umaniste (PPU). La parlamentarele din 11 decembrie, pe buletinele de vot veți găsi liste complete de candidați din partea a 12 partide, două liste incomplete și trei independenți. Conform tragerii la sorți efectuate miercuri, 9 noiembrie, la sediul BEJ, primii pe buletine vor fi, și de această dată, cei de la ALDE. Urmează UDMR, PNL și PSD, iar apoi Partidul România Mare, Uniunea Salvați România, Partidul Puterii Umaniste (Social-Liberal), Partidul Socialist Român, Partidul Ecologist Român, Partidul „Blocul Unității Naționale” (BUN), Partidul Alianța Noastră România și Partidul România Unită, lista partidelor urmând să fie închisă de PMP. Vin apoi pe buletinele de vot reprezentanții minorităților, a căror ordine a fost trasă la sorți la București, iar la final urmează cei trei independenți, după cum urmează: pe locul 32 – Remi Rădulescu, pe 33 – Petrică Folică și pe 34 – Rodica Barna.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…

2 ore ago

Primăria Moşniţa Nouă scoate la vânzare prin licitaţie mai multe parcele de teren aflate într-o zonă în continuă dezvoltare

Primăria Moșnița Nouă anunță organizarea licitației publice deschise pentru vânzarea a 22 de terenuri situate…

3 ore ago

Activity Foundation – locul unde educația, inițiativa și cooperarea construiesc comunități durabile

Există organizații care se limitează la implementarea unor proiecte punctuale și organizații care reușesc să…

3 ore ago

Victorie italienească într-un meci cu fotbal puțin! Poli bate în jocul derby de la Ghiroda

  A fost mai multă agitație în tribune, pe lângă garduri și pe bănci, decât…

18 ore ago

La Timișoara, în Piața Operei, e sărbătorită Ziua Protecției Civile/FOTO

Centrul Timișoarei găzduiește sâmbătă un eveniment dedicat Zilei Protecției Civile. Voluntarii de la SALVO prezintă…

20 de ore ago

Obținerea serviciilor în cadrul magazinelor E.ON Energie România se face doar cu programare

Accesul în toate magazinele E.ON Energie România se face în baza unei programări prealabile, pentru…

20 de ore ago