Categories: PoliticieniUltima ora

Robu, independent la Primaria Timisoara in 2020?

Nu mai vrea să candideze din partea PNL, dar nu exclude că ar mai vrea un mandat la Primăria Timișoara, fie și din postura de independent. Nicolae Robu susține că se bucură de o cotă uriașă de încredere printre timișoreni, pe care nu avea cum s-o transfere și asupra partidului.

Nicolae Robu rămâne simplu membru al PNL și nu mai vrea să se implice în niciun fel în activitatea partidului. Cel puțin aceasta este poziția actuală a edilului, care spune că nu avea cum să-și transfere integral asupra partidului cota de popularitate de care susține că se bucură în rândul timișorenilor. „S-a făcut un sondaj intern, perioada 27 octombrie – 8 decembrie, pe un eșantion de 1.641 de cetățeni, din care 28% spuneau că agreează să fie reprezentați în senat de Alina Gorghiu și mai puțin de ceilalți candidați. Acești oameni s-au pronunțat în proporție de 77% în favoarea mea. Am avut colegi care au lucrat la call-center, care au bătut orașul, au făcut campanie din ușă în ușă, au stat de vorbă cu oamenii și oameni le spuneau «Pe domnul Robu l-am votat, îl mai votăm, nu l-am votat, dar o să-l votăm, suntem foarte mulțumiți». Când se ajungea la partid, spuneau că nu au treabă cu partidul. Nu poți transfera decât într-o anumită cotă, dar e o limită”, a declarat, vineri, primarul Timișoarei. Robu spune că nu vrea să mai candideze în 2020 la primărie din partea PNL, dar asta nu înseamnă că nu se gândește la o nouă abordare. „Mă gândesc, sigur că mă gândesc, la o candidatură independentă. Eu am spus că nu mai candidez din partea PNL, câtă vreme PNL are oameni ca acesta”, a afirmat edilul. Robu și-a dat joi seară demisia din funcția de președinte al PNL Timiș.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

3 ore ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

3 ore ago

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

4 ore ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

5 ore ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

5 ore ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

5 ore ago