Categories: Invatamant

Descoperiti povestile Timisului! Altfel de program pentru Scoala Altfel

Județul Timiș are tot felul de povești, numai bune de descoperit în timpul „Săptămânii Altfel”. Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului (APDT) Timiș are o invitație către copii și, deopotrivă, dascăli: fiți „cool” și luați Timișul la pas.

Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului propune un program… altfel pentru „Săptămâna Altfel”. Este vorba despre 15 excursii prin Timiș, care vor fi prezentate în școlile din județ, pentru ca profesorii și părinții să se poată pune de acord cu viitoare excursii. Sunt mai multe trasee, prin care cei mici, dar și cei mari pot descoperi lucruri interesante și mai puțin știute despre județul în care locuiesc. Unul dintre ele se referă, de exemplu, la conacele din Timiș, ale căror povești sigur vor atrage curioșii. „O tură la conacele din Timiș, prezentată de Asociația Culturală Ariergarda, este o tură foarte ușoară. Se poate face într-o zi, nu necesită o pregătire deosebită. Am încercat să atragem alături de noi comunitățile locale, care vor încerca să vină cu specialități culinare ale zonei. Poate vom avea putea mânca niște «croafne» (gogoși – n.r.) autentice”, explică Ioan Gropșan, de la Asociația Culturală Ariergarda.

În principiu, turele sunt gratuite, dar există și unele care presupun anumite costuri. APDT a făcut mai multe materiale de promovare a diverselor obiective turistice. „Afișele sunt un sprijin pentru părinții și profesorii care se implică în organizarea evenimentelor din cadrul Programului «Școala Altfel 2017», dar și o formă de promovare și dezvoltare a turismului în Timiș, de a descoperi sau reîntâlni locurile minunate din județ. Aceste afișe permit cadrelor didactice, elevilor și părinților să identifice și să valorifice resursele locale”, spune Delia Barbu, directorul APDT Timiș. Partenerii APDT Timiș sunt Asociația Culturală Ariergarda, Equilibrium și Timisiensis Bikers, alături de infocentrele turistice din județ, prof. Lucia Ianculescu și agenții de turism.

Obiectivele propuse de Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului în județul Timiș

  • Jimbolia – Orașul celor șase muzee (Muzeul Presei Sever Bocu, Muzeul Ștefan Jäger, Casa Memorială Karl Diel, Muzeul Pompierilor Florian, Muzeul Căilor Ferate, Muzeul Fundației Petre Stoica (excursie de o zi; posibil ghid din Jimbolia; se poate mânca în localitate; informații Primăria Jimbolia, tel. 0256-360.764)
  • Cu caiacele pe Bega – Povestea Canalului (excursie de o jumătate de zi pe traseul Remetea-Ghiroda; picnic pe malul apei; organizator Equilibrium, tel. 0722-454.022)
  • O zi cu aripi : Muzeul Traian Vuia – Complex Turistic Zolt (excursie de o jumătate de zi; se poate mânca la pensiune, contact muzeu 0728-941.713, contact Zolt 0744-587.698)
  • În Țara Făgetului: Bisericile de lemn Groși, Margina, Crivina, Românești, Fabrica de oțet Margina, Casa memorială Sorin Titel (excursie de o zi, ghid Infocentrul turistic Margina, se poate mânca la Valea lui Liman sau la Hanul lui Bogdan; contact Margina tel. 0723-124.952)
  • Artă populară în Timiș – Muzeul „Iulia Folea Troceanu” Buziaș și Muzeul de Istorie, Etnografie și Artă Plastică Lugoj (excursie de o zi; se poate mânca în Lugoj sau la Hanul Ana Lugojana; informații muzeu Buziaș 0744-625.443, muzeu Lugoj 0256-354.903)
  • Spre Ocrotitorul Banatului – Traseul mănăstirilor din sudul județului: Mănăstirea Sărbească Sfântul Gheorghe – Mănăstirea Săraca – Mănăstirea de călugări de la Partoș (excursie de o zi, se poate servi masa la mănăstirea Partoș; contact Partoș 0256-417.491)
  • În cea mai veche cetate europeană din Epoca Bronzului – Iarcurile de la Cornești (excursie de o zi, cu ghid de la Muzeul Banatului; se poate mânca la Băile Calacea; contact Muzeul Banatului tel. 0745-265.532, contact Băile Calacea 0722-380.541, 0256-379.612)
  • Discuri, nu discuții! Jocuri în aer liber cu Equilibrium (ieșire de o jumătate de zi, în apropierea orașului, pădure, picnic; contact tel. 0722-454.022)
  • Învață să călătorești! (acțiune în clase, lecție – prezentare turism; organizator Equilibrium 0722-454.022)
  • Discovering Timișoara – Building values – 7 tururi ale orașului (organizator Redona Travel, contact 0722-540.454)
  • Ai grijă pe unde calci în Lugoj! – Traseul personalităților (excursie de o zi, organizator Ariergarda, contact 0722-450.022)
  • Timișoara – Orașul Revoluției din 1989 – istorie și monumente (tură de o jumătate de zi, organizator Tymes Tours, contact 0722-525.734)
  • Mătase timișoreană pentru Viena , prof. Lucia Ianculescu (acțiune în clase, lecție-prezentare; contact 0763-661.412)
Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Timișoara întâlnește Brașovul sub panou

Baschetbaliștii violeți înfruntă Corona Brașov, în etapa a 13-a a Ligii Naționale. Partida va avea…

13 ore ago

A venit și anunțul oficial. Impozitul pe clădirile rezidențiale ale persoanelor fizice se majorează la Timișoara cu aproximativ 79 la sută

Joi, municipalitatea anunța că este nevoită să retragă proiectul de hotărâre de stabilire a taxelor…

13 ore ago

Sâmbătă, la ora 12, vor suna sirenele la Timișoara

Ziua de 20 decembrie este una specială pentru Timișoara. Sâmbătă, la ora 12, în întreg…

16 ore ago

Constructorii de la Stadionul LEGO se mută la interior. Se realizează compartimentări, tencuieli, instalații electrice și sanitare/VIDEO

Lucrările la stadionul Eroii Timișoarei nu se opresc în această perioadă. Viceprimarul Ruben Lațcău anunță…

16 ore ago

Solidaritate academică! UPT sprijină formarea a peste 20 de profesori din universitățile ucrainene

Proiect profesional transfrontalier. Universitatea Politehnica Timișoara, prin Departamentul de ID/IFR și Educație digitală (DeL), a…

17 ore ago

Lucrările pe tronsonul Margina – Holdea din autostrada A1 au ajuns la jumătate din total/Foto

Anul 2025 se va încheia cu aproximativ jumătate din lucrările de pe tronsonul lipsă, Margina…

18 ore ago