Categories: Primăria Timişoara

In cateva zile, primaria anunta cui da terenuri pentru case

Cele 128 de parcele pe care Primăria Timișoara le oferă tinerilor care vor să-și ridice locuințe vor fi atribuite în câteva zile. Asta susține primarul Nicolae Robu, conform căruia la jurizare au intrat nu numai dosarele depuse în ultimele luni, ci și cele… istorice.

Primăria are 128 de parcele, fiecare cu o suprafață aproximativă de 300 mp, situate în zona Ovidiu Balea, pentru tinerii de până la 35 de ani care vor să-și ridice locuințe. În noiembrie 2016, consilierii locali au votat regulamentul și criteriile pe baza cărora va fi făcută selecția tinerilor. Dosarele au putut fi depuse până pe 15 ianuarie, când au fost contorizate 254 de noi solicitări. Totuși, în jurizarea finală au intrat și dosare vechi. Primarul Nicolae Robu explică: „Toate datele au fost introduse pe calculator. Mie mi-au spus că au introdus în calculator tot ce este din istorie, pentru că nu se poate face o evidență decât dacă se face o comunicare că s-a făcut deliberarea și că dosarul a fost respins. Au fost puse toate cererile din istorie, pentru că au tot fost depuse și nu s-a făcut nicio jurizare. Și atunci, noi am fost obligați să introducem în competiție toate cererile”. Rezultatele vor fi anunțate în câteva zile. „Cel mai probabil săptămâna viitoare vom avea rezultatele. Pur și simplu se va comunica lista câștigătorilor și se atribuie terenurile”, mai spune Robu. Lista finală va fi aprobată prin hotărâre de consiliu local, parcelele urmând să fie repartizate în ordinea punctajului.

Tinerii cu vârste între 18 și 35 de ani pot primi, gratuit, de la primării, terenuri de casă cu suprafețe cuprinse de până la 400 metri pătrați în orașe. Lucrările de construcție trebuie să înceapă în termen de un an de când a fost atribuit terenul. Dacă în cinci ani deținătorii terenului nu termină de construit, ei vor pierde dreptul de folosință gratuită.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Dominic Fritz spune că PSD trebuie să se decidă dacă mai vrea la guvernare. Lideul USR afirmă că nu se teme de alegeri anticipate

Președintele USR, Dominic Fritz, susţine că partidul pe care îl conduce nu se teme de…

52 de minute ago

Interes ridicat pentru noul parc din zona Bogdaneștilor. Opt firme vor să reamenajeze terenul de 8.000 de metri pătrați

Un număr de opt firme și asocieri de firme doresc să realizeze reamenajarea spațiului din…

55 de minute ago

Controale pe şantierele Timişoarei. Poliţiştii locali au aplicat sancţiuni în valoare totală de 152.000 de lei/Foto

Polițiștii locali au aplicat sancțiuni în valoare totală de 152.000 de lei pe șantierele din…

O oră ago

CCIA Timiș oferă noi oportunități de cooperare România-Israel

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

2 ore ago

Un apartament din Timișoara se vinde, în medie, în 58 de zile. Analiză Imobiliare.ro

Piața imobiliară din Timișoara oferă cel mai rapid timp de vânzare a unui apartament, dintre…

2 ore ago

Drumarii, din nou la lucru. Unele sectoare de drum sunt acoperite de zăpadă/VIDEO

Răcirea vremii din aceste zile a scos din nou drumarii pe șosele pentru a curăța…

3 ore ago