Categories: Alte sporturi

Meci greu, dar nu imposibil! Timisoara, la baraj cu Krasnii Iar, din Rusia

Cum era de aşteptat! Un adversar puternic, dar nu de neînvins, pentru bănăţeni, pentru a ajunge din nou în lumea bună a rugby-ului european. Campioana României la rugby, Timişoara Saracens, întâlneşte Krasnîi Iar, o puternică formaţie din Rusia, în drumul spre grupele Challenge Cup, ediţia 2017/2018.

„Știu că echipa rusă a avut un parcurs bun de calificare până la meciul cu baraj. În ceea ce ne privește pe noi ca echipă, obiectivele sunt aceleași — calificare în grupele principale și câștigarea campionatului intern. Trebuie să fim concentrați, să tratăm fiecare meci cu seriozitate, să îi respectăm ca adversari, să fim uniți și să credem în șansa noastră. Este un avantaj pentru noi că se joacă tur-retur și că practic calificarea se va juca acasă. Participarea în ediția trecută este un avantaj pentru noi, am luat contact cu ceea ce înseamnă rugbyul european la nivel înalt, știm unde ne sunt punctele slabe, pe ce trebuie să lucrăm ca să fim mai buni. Ne dorim să avem rezultate mai bune decât în ediția actuală, unde am avut o grupă cu adversari puternici”, a spus Vali Popârlan, căpitanul Timişoarei. pentru frr.ro.

Meciul tur va avea loc pe 1 aprilie, în Rusia, returul se va disputa pe 22 aprilie, pe stadionul „Dan Păltinișanu”. În celălalt meci al play-off-ului, rușii de la Enisei STM Krasnoiarsk vor juca, tot în dublă manșă, pe 2 și 23 aprilie, cu italienii de la Mogliano Rugby. Echipele Krasnîi Iar și Mogliano Rugby au ajuns în play-off după ce și-au câștigat grupele de pre-calificare. În premieră, cele două echipe care se vor califica în grupe în urma partidelor de baraj vor juca o finală, pe 12 mai, la Edinburgh. Campioana României, Timișoara Saracens, a jucat și în ediția 2016-2017 în grupele Challenge Cup, cea de-a doua competiție valorică europeană intercluburi, venind tot din precalificări, ocupând ultimul loc în grupa a cincea, fără nicio victorie. Adversarele ei au fost Harlequins, Stade Francais și Edinburgh Rugby.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

4 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

6 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

8 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

9 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

13 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

13 ore ago