Categories: Politicieni

Romania protesteaza, cooperativa „Busoi si finul” marcheaza

În timp ce ochii românilor sunt îndreptaţi spre marile proteste, fostul şef al PNL Timiş, Cristian Buşoi, şi unul din finii săi îşi continuă nestingheriţi afacerile. Finul europarlamentarului a fost numit şef al Spitalului Judeţean Călăraşi. Este vorba de acelaşi Marius Militaru, care s-a ocupat de spaţiile verzi din Timişoara, contract despre care Curtea de Conturi susține că a produs un prejudiciu de 8,1 milioane de lei.

Marius Bogdan Militaru, finul europarlmentarului PNL Cristian Buşoi, a fost numit peste noapte director al Spitalui Judeţean Călăraşi, arată portalul ancheteonline.ro. Instituţia se află în subordinea Consiliului Judeţean Călăraşi, controlat de PNL. Acelaşi fin a fost adus de Buşoi să facă afaceri şi în Timişoara. Firma Tradecomia, care are ca obiect de activitate deratizarea şi dezinsecţia, a primit, în 2013, de la Primăria Timişoara condusă de liberalul Nicolae Robu un contract privind îngrijirea spaţiilor verzi. Pentru că lupta cu şobolanii nu prea are legătură cu… coafarea arborilor, o parte din lucrări au fost subcontractate de firma Wegabau Co SRL. Reprezentanţii acesteia s-au plâns ulterior că au luat ţeapă de la Tradecomia de 176.000 de lei.

Contractul dintre primărie şi firma care îl are în spate pe Buşoi a fost luat la purecat şi de inspectorii Curţii de Conturi. „Există indicii cu privire la săvârşirea unor fapte prin încălcarea legilor penale sau chiar a unor posibile fapte de corupţie”, susţineau inspectorii Curţii de Conturi, citaţi de hotnews.ro. Curtea de Conturi a mai arătat că firma cu sediul în Bucureşti nu deţinea niciun utilaj sau mijloc de transport. Prejudiciul adus prin acest contract Primăriei Timişoara a fost estimat de inspectorii Curţii la 8,1 milioane de lei, potrivit aceleiaşi surse. Mai trebuie spus că tot Buşoi i-a mai dat lui Militaru şi un contract cu Spitalul Judeţean Timişoara când acesta era condus de liberali, fiind descoperit şi aici un prejudiciu.

Cea mai mare lovitură a lui Militaru are legătură tot cu Timişoara. Împreună cu Daniel Groza, un alt fin al lui Buşoi, Militaru a primit de la ANRP o despăgubire de 77,5 de milioane de euro, în perioada în care instituţia era condusă de liberala Ingrid Zaarour. Ei au cumpărat de la timişoareanca Valeria Preda drepturile litigioase asupra unui teren aflat acum în paragină. Pentru terenul pe care au primit cele aproape 80 de milioane de euro cei doi au dat – ţineţi-vă bine! – 290.000 de lei. Cu acest tun, finii lui Buşoi au intrat în topul naţional al restituirilor. DNA a deschis anul trecut un dosar în acest caz, despre care nu s-a mai vorbit însă. Aici mai trebuie adăugat că, deşi a a avut doar funcţii şi demnităţi la stat, Buşoi se numără printre cei bogaţi politicieni români. Doar acţiunile sale la Fondul Proprietatea au valoare de 11,8 milioane de lei, potrivit hotnews.ro. Oare pentru astfel de indivizi a ieşit lumea în stradă în ultima perioadă cu sloganul „Corupţia ucide”?

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

O oră ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

3 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

6 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

6 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

10 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

10 ore ago