Categories: Economic

Contoare inteligente, montate in mai multe localitati din Timis

Locuitorii mai multor sate și comune din Timiș vor primi contoare inteligente. Enel investește, în zona de vest a țării, în 40.000 de astfel de aparate, toate cumpărate de la societatea timişoreană AEM.

Enel va instala în întreaga ţară, în acest an, peste 150.000 de contoare inteligente în regiunile în care activează: Muntenia Sud, Dobrogea și Banat. Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a aprobat a celui de-al treilea proiect pilot de instalare a contoarelor inteligente. Clienții incluși în acest proiect vor beneficia de citiri ale contorului de la distanță, care înlocuiesc citirile de pe teren și estimările de consum. „Contoarele inteligente pot comunica cu distribuitorul în timp real, permițând o identificare mai ușoară a defecțiunilor de reţea, astfel încât compania să poată interveni în caz de avarii mai rapid și mai eficient, îmbunătățind astfel calitatea rețelelor și a serviciilor”, transmit reprezentanții companiei. În județul Timiș vor fi instalate contoare inteligente în Baloșești, Bârna, Bethausen, Botești, Botinești, Chişoda, Cladova, Coşava, Cutina, Drăgsinești, Drinova, Dumbrăvița, Fârdea, Gelu, Ghiroda, Giarmata, Giarmata-Vii, Giroc, Hăuzești, Jurești, Leucușești, Lugoj, Margina, Mâtnicu Mic, Periam, Românești, Săceni, Şandra, Sânpetru Mic, Sărăzani, Surducu Mic, Timișoara, Traian Vuia și Uihei.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Direcția de Cultură dă aviz negativ pentru parcarea multietajată de la Bega. Viceprimarul Romocean e supărată

Proiectul Primăriei Timișoara de a ridica o parcare multietajată pe terenul din spatele Magazinului Bega…

11 ore ago

Începând de astăzi se pot plăti impozitele şi taxele la casieria din cadrul Primăriei Ghiroda

Astăzi, 14 ianuarie, s-a reluat programul cu publicul la Compartimentul Taxe și Impozite și la…

12 ore ago

Școala de Design Circular Cultures ajunge pentru prima dată în România. Nu oriunde, ci chiar la UPT

British Council România, în colaborare cu Universitatea Politehnica din Timișoara, lansează Școala de Design Circular…

13 ore ago

La Școala Gimnazială nr. 2 din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice noi

La Școala Gimnazială nr. 2 “Nestor Oprean” din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice…

14 ore ago

În lumea bună! Timișul, prezent la cel mai important târg internațional de turism al momentului

La inițiativa Consiliului Județean Timiș, România va fi reprezentată prin mai multe organizații de promovare…

14 ore ago

Universitatea de Vest Timişoara primește un teren de 24.000 de metri pătrați la Dumbrăvița. Vrea să ridice acolo un nou liceu

Comuna Dumbrăvița ar putea avea, la rândul ei, parte de un nou hub educațional, așa…

15 ore ago