Categories: Economic

8 zile pana la un milion! Aeroportul Timisoara a inceput numaratoarea

Cu trei luni mai repede decât în 2016 – atunci va „număra” Aeroportul Internațional Timișoara pasagerul cu numărul 1 milion. Se va întâmpla, conform estimărilor administrației AIT, peste 8 zile.

Traficul de pe Aeroportul Internaţional din Timişoara a atins, în acest an, cifre record. În perioada ianuarie – iulie, 925.257 de pasageri au călătorit cu avionul spre sau de la Timişoara, cu 62% mai mult decât în anul precedent. Iulie 2017 a stabilit, de altfel, un record în înreaga existență a aeroportului timișorean. „Peste 160.000 de persoane au zburat de la sau spre Timişoara. În aceste condiții, la mijlocul lunii august, vom avea pasagerul cu numărul un milion”, spune directorul aeroportului, Daniel Idolu. Această cifră va fi atinsă, cel mai probabil, joi, 17 august. Anul trecut s-au înregistrat un milion de pasageri spre sfârșitul lunii noiembrie. În 2016, în primele șapte luni, la Timșoara au decolat şi au aterizat 7.213 curse aeriene. Anul acesta, în același interval au fost 10.031 zboruri. Destinaţiile preferate sunt, în continuare, Bucureşti, Londra şi Munchen, dar se bucură de succes și cursele charter spre Antalya şi Heraklion, Palma de Mallorca, Santorini şi Zakynthos. Din această toamnă, de la Timișoara se va putea zbura direct către Frankfurt-am-Main şi Tel Aviv.

Share
Published by
Ioana Toma

Recent Posts

CJ Timiș s-a mișcat rapid și a lansat deja licitația pentru modernizarea drumului de piatră dintre Moșnița Veche și Ghiroda

La doar două zile de la aprobarea unei rectificări bugetare și transferul unor sume de…

22 de minute ago

Planurile Urbanistice ale Timișoarei sunt disponibile gratuit, în sistem digital, online

Cetățenii interesați de regulile de construire pentru o anumită zonă din oraș le pot consulta…

35 de minute ago

Se stabilesc detaliile Târgului de Paști. Va avea loc în Piața Libertății, între 27 martie și 14 aprilie

Casa de Cultură a Municipiului Timişoara, în parteneriat cu Centrul de Proiecte și Organizația de…

4 ore ago

Rețea de trafic de droguri, destructurată! Printre suspecți sunt și cei care aprovizionau copiii criminali din Cenei

Joi, 26 februarie 2026, polițiștii BCCO Timișoara, împreună cu procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Timișoara,…

4 ore ago

Bucureștiul are cele mai scumpe apartamente din România. La Timișoara creșterea a fost de 10 la sută într-un an

Mitul conform căruia piața locuințelor din Cluj ar fi cea mai scumpă din România este…

4 ore ago

A fost semnat contractul de execuție pentru reabilitarea zonei Piața Traian, investiţie de 34 de milioane de euro

Lucrările megaproiectului de transformare a zonei Piața Traian pot începe, după ce Primăria Timișoara a…

4 ore ago