Categories: Politicieni

Deputatul PNL Pavel Popescu catre parlamentarii PSD-ALDE: Alegeti tara, inaintea partidului

Parlamentul va vota, joi, moțiunea de cenzură inițiată de PNL contra Guvernului Tudose, iar liberalii au susținerea USR și a PMP. Deputatul de Timiș Pavel Popescu spune că orice ales ar trebui să voteze ca român, nu ca membru de partid.

„Dragi colegi din PSD-ALDE, vă solicit ca la moțiunea de cenzură să gândiți în primul rând ca români și nu ca membri de partid, și să votați alături de opoziție căderea Guvernului Tudose. Ați venit cu legile Justiției în Parlament, deși, la începutul anului, peste jumătate de milion de oameni au ieșit în stradă pentru a protesta față de acest pachet legislativ. Ați mers înainte cu reformarea codului fiscal, cu toate că patronatele, sindicatele, camerele de comerț și orice antreprenor român v-a cerut să nu o faceți”, le transmite deputatul liberal Pavel Popescu parlamentarilor care susțin majoritatea guvernamentală. Conform deputatului de Timiș, actualul guvern nu a ținut cont nici de programul de guvernare cu care PSD a câștigat alegerile și nici de atenționările românilor care au demonstrat împotriva modificărilor legilor Justiției. „Dragi colegi, aproape tot ce ați promis în materie fiscală s-a dovedit un fiasco: ați anunțat că eliminați CASS pentru alte venituri decât cele salariale, în schimb reintroduceți măsura de la 1 ianuarie 2018; ați reintrodus acciza pe benzină și motorină eliminată la 1 ianuarie 2017; reintroduceți taxa de mediu cu altă denumire; ați promis că nu impozitați veniturile sub 2000 de lei, în schimb de la 1 ianuarie vreți să impozitați toate contractele part-time ca și contracte full-time. Vă cer ca la votul pe moțiunea de cenzură să vă gândiți la copiii și nepoții voștri și nu la stabilitatea unui guvern care le distruge viitorul. Vă cer un lucru simplu: între datoria pe care o aveți față de partid și datoria pe care o aveți față de țară, alegeți țara”, a mai spus Popescu.

Share
Published by
Ioana Toma

Recent Posts

GASTROPAN 2026: Banatul își consolidează statutul în panificația românească. Moara Maria și brutăriile locale, în prim-planul excelenței/FOTO

Ediția a XVII-a a expoziției internaționale GastroPan, desfășurată în perioada 19–21 martie 2026, la Sibiu,…

2 ore ago

Orgolii multe, fotbal puțin! Politehnica și Unirea Alba Iulia s-au ținut reciproc în șah/FOTO

Derby în C7 și meci de tradiție pentru fotbalul românesc, chiar dacă vorbim de liga…

4 ore ago

Bază sportivă renovată din cartierul Mehala a fost inaugurată și deschisă activității sportive

Așteptată de luni bune de zile, deschiderea noii variante modernizate a stadionului Dacia, noua bază…

7 ore ago

Ioan Mateescu este noul președinte al Asociației Județene de Fotbal. Vezi cine sunt noii vicepreședinți

Sâmbătă, 21 martie este o zi importantă pentru fotbalul județean. La Sala Multifuncțională a Consiliului…

7 ore ago

Dumbrăvița pierde la Chiajna într-un meci din care putea scoate ceva

După 1-0 acum o săptămână pe teren propriu, acum a fost 0-1 la Chiajna. Altfel,…

8 ore ago

Pregătiri pentru campania de colectare a deșeurilor vegetale la Jebel

Primăria comunei Jebel anunță că începând din data de 15 aprilie, va începe acțiunea de…

9 ore ago