Vă lăsați mașina pe o pistă de biciclete, pe o trecere de pietoni sau într-o stație de transport în comun, mai ales în centrul Timișoarei? Aveți șanse mari să rămâneți fără ea. Polițiștii locali au trecut la ridicat autovehicule parcate în locuri nepermise.
Polițiștii locali de la Serviciul Circulație Rutieră continuă să verifice, alături de angajații SDM, dacă șoferii respectă regulile în ceea e privește parcarea. În ultimele două zile au fost ridicate 7 autovehicule staționate neregulamentar, care încurcau circulația altor autovehicule sau a bicicletelor, pe pistele special destinate. „Astfel de acțiuni se desfășoară zilnic. Au fost luate măsuri de sancționare a conducătorilor auto și de ridicare a autovehiculelor depistate sub incidența indicatorului cu oprirea interzisă pe pistele pentru bicicliști, în stațiile mijloacelor de transport în comun, pe trecerile pentru pietoni, pe linii de tramvai ori care blochează accesul în parcări ori incinta unor imobile, în cazurile flagrante, unde oprirea sau staționarea afectează fluența circulației. Cele mai multe probleme de acest gen au fost constatate pe străzile Str. Paris, Gheorghe Lazăr, Gheorghe Dima, Piața Huniade, Piața Regina Maria, I.C. Brătianu, M. Eminescu, Mărăști”, au transmis reprezentanții PL Timișoara. Conform acestora, în ultima lună au fost ridicate 61 de autovehicule. Amenzile pentru oprirea și staționarea în locuri nepermise sunt cuprinse între 290 și 725 lei și 2 sau 3 puncte penalizare la permis, în funcție de faptă. În plus, pentru a-și recupera mașinile, șoferii mai trebuie să plătească și 500 de lei taxă către SDM.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”3794″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”150″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Reţele Electrice Banat a anunțat programul întreruperilor de curent pentru zilele viitoare la Moşniţa Nouă.…
Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…
Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…
România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…
Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…
Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…