Daca luati bicicleta de pe malul Begai, pedalarea costa! Sistemul VeloTM din oras ramane gratis

Mersul cu bicicletele cumpărate de primărie costă! Cel puțin dacă veți lua vehiculele din rastelele de pe malurile Begăi. O pedalare de o oră va fi 2 lei sau 2,5 lei, pentru că așa prevede proiectul de reabilitare a malurilor. Consilierii locali vor stabili exact tariful.

Primăria Timișoare pune la dispoziție amatorilor de pedalat biciclete prin sistemul VeloTM, cu stații în mai multe puncte din oraș, dar și prin vehicule care pot fi luate din rastelele de pe malurile Begăi. A fost nevoie de nu mai puțin de 10 licitații până când primăria a găsit o firmă de la care să cumpere cele 140 de biciclete care pot fi folosite numai în stațiile de pe malurile Begăi, nu și în sistemul VeloTM. Acestea vor fi scoase în curând pe traseu și… surpriză! Pedalarea nu va fi gratuită! Pentru a putea lua o bicicletă de pe malul Begăi, va trebui să plătiți 2 lei sau 2,5 lei/oră. Reprezentanții STPT spun că proiectul privind cumpărarea de biciclete pentru stațiile de pe malurile Begăi prevede costuri pentru închiriere. Este exact ca la vaporașe, unde o călătorie, în momentul în care aceasta va fi posibilă, va costa 1 leu. În cazul bicicletelor, o pedalare este 2 lei, tarife care ar trebui păstrate timp de 5 ani. În proiectul de majorare a tarifelor pentru transportul în comun, propus de SPTP pentru viitorul plen al CL, prețul unei plimbări cu bicicleta va ajunge la 2,5 lei. „Bicicletele din stațiile de pe malul Begăi vor avea un cost de 2 lei/oră, acest tarif fiind prevăzut și în proiect. Închirierea celorlalte biciclete din sistemul VeloTM va fi în continuare gratuită, acestea făcând parte din alt proiect european”, spun reprezentanții STPT.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

14 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

16 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

16 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

16 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

17 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

19 ore ago