Categories: Social

Se strică vremea în vestul României. În unele zone va ploua cu 50 l/mp

Județele Bihor, Caraș-Severin și Hunedoara, precum și zonele de munte ale județelor Arad și Timiș intră, sâmbătă, sub un cod galben de vreme rea. Va ploua torențial.

Codul galben este valabil în intervalul 2 iunie, ora 14 – 3 iunie, ora 23 , și vizează instabilitate atmosferică accentuată și cantități de apă însemnate. El va afecta județele Bihor, Hunedoara, Caraș-Severin, dar și zonele de munte aferente județelor Arad și Timiș. În intervalul menţionat, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, îndeosebi în Crișana și în zonele de deal și munte. Vor fi averse, însoțite de descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului, care pot lua aspect de vijelie. Ploile vor avea și caracter torențial, astfel încât pe arii restrânse cantitățile de apă cumulate vor depăși 15-20 l/mp și punctiform 40-50 l/mp. Izolat va cădea grindină.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Doi infractori notorii printre membrii fondatori ai partidului lui Călin Georgescu

Tribunalul București a admis, luni, cererea de înregistrare a Partidului „România Românilor”, formaţiune despre care…

4 ore ago

SCM Timișoara vrea să organizeze turneul Final 4 al Cupei României

Clubul SCM a înaintat Federației Române de Handbal o ofertă de organizare a turneului final…

6 ore ago

Săcălazul va avea, în premieră, creșă. La Moșnița va crește numărul de grupe funcționale

Două comune periurbane ale Timișoarei vor beneficia de susținere financiară în vederea oferirii de suport…

7 ore ago

Douăzeci de noi locuri de parcare sunt amenajate în Piața Consiliul Europei

Terenul public aflat în fața clădirii cunoscute ca și Centrul Financiar-Bancar, din Piața Consiliul Europei,…

8 ore ago

O asociere de firme condusă de Construcții Erbașu va primi 211 milioane de lei pentru reabilitarea a 13 kilometri de rețea de termoficare

O asociere condusă de societatea Constucții Erbașu a fost declarată câștigătoare a contractului de modernizare…

8 ore ago

Trei regiuni istorice din România își consolidează colaborarea în cadrul rețelei IGCAT: parteneriat pentru promovarea națională prin gastronomie

Gastronomia ne „leagă” pe toți. Harghita, Banat și Dobrogea au oficializat semnarea unui Acord de…

9 ore ago