Sănătate

Haideți să donați sânge pentru copiii de la secţia de hemato-oncologie de la Spitalul „Louis Ţurcanu”

Puteți dona din nou sânge pentru copiii internați la secţia de oncohematologie de la Spitalul “Louis Ţurcanu” Timişoara. Reprezentantele Academiei Mămicilor vă așteaptă la Centrul de Tranfuzie Sanguină.

Sunteți așteptați să donați sânge la Centrul Regional de Transfuzie Sanguină (strada Martir M. Ciopec nr. 1, lângă Spitalul Județean), în 16 august, între orele 8.30 și 13. Evenimentul este organizat de Asociaţia „Academia Mămicilor din Timișoara” – Centrul de Asistență Socială și Cercetare a Interacțiunii Copil-Părinte.

„Bianca B. a plecat cu părinţii în vacanţă la mare. La Marea Neagră. Nu a reuşit să se bucure de vacanţă deoarece a ajuns la urgenţe în spitalul Judeţean din Constanţa … A avut hemoragie şi nevoie de sânge. Ne-am mobilizat şi i-am fost alături. A reuşit să se stabilizeze ca să ajungă acasă în Timişoara. A venit cu elicopterul, dar nu acasă acasă, ci la spitalul «Louis Ţurcanu», secţia de oncohematologie, unde este internată şi acum. Încă are nevoie de noi, de o picătură din sângele nostru. Bianca nu e singura, sunt prea mulţi copii internaţi care au nevoie de ajutorul nostru, al comunităţii”, transmit reprezentantele Academiei Mămicilor din Timișoara. Intră pe site-ul www.academiamamicilor.com şi completează formularul de înscriere.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Încep înscrierile la unul din cele mai așteptate concusuri populare. Festivalul Gelu Stan a ajuns la ediția a VIII-a

Tradiție, folclor, autenticitate. Unul din cele mai apreciate festivaluri dedicate tradiției bănățene, și nu numai,…

O oră ago

Anunţ al Primăriei Şag referitor la plata impozitelor locale

Primăria Șag îi informează pe locuitorii comunei că impozitele pentru clădiri și terenuri se stabilesc…

2 ore ago

Direcția de Cultură dă aviz negativ pentru parcarea multietajată de la Bega. Viceprimarul Romocean e supărată

Proiectul Primăriei Timișoara de a ridica o parcare multietajată pe terenul din spatele Magazinului Bega…

15 ore ago

Începând de astăzi se pot plăti impozitele şi taxele la casieria din cadrul Primăriei Ghiroda

Astăzi, 14 ianuarie, s-a reluat programul cu publicul la Compartimentul Taxe și Impozite și la…

16 ore ago

Școala de Design Circular Cultures ajunge pentru prima dată în România. Nu oriunde, ci chiar la UPT

British Council România, în colaborare cu Universitatea Politehnica din Timișoara, lansează Școala de Design Circular…

17 ore ago

La Școala Gimnazială nr. 2 din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice noi

La Școala Gimnazială nr. 2 “Nestor Oprean” din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice…

18 ore ago