Timp liber

Alergare prin istorie. În câteva zile ia startul Timișoara City Marathon

În urbea de pe Bega va avea loc Timișoara City Marathon, un eveniment care se află la a doua ediție. Vor fi curse de alergare cu dificultate diferită, organizate pe trasee cu valoare istorică, turistică, de conectare cu trecutul orașului.

Timișoara City Marathon va avea loc în 28 octombrie. Participanții sunt invitați să fie cavaleri, prinți, soli și să trăiască împreună experiența comunități. Totul, într-un eveniment inspirat de descălecatul prințului Eugeniu de Savoya în cetatea Timișoarei.

„Timișoara City Marathon ne spune că diferențele dintre noi sunt cele care fac comunitatea noastră foarte valoroasă. Sunt alergători care vor parcurge 42,2 km în cursa de maraton. Sunt alergători care vor parcurge 2 km în crosul Timișoara 2021. Fiecare experiență va întregi acest eveniment și fiecare participant va dărui energie tuturor celorlalți, indiferent de capacitatea sportivă pe care o are.

Invităm publicul să participe, să construim o comunitate și să ne arătăm împreună dorința de a susține și de a dărui orașului. Alergarea este o formă prin care putem face acest lucru într-un mod plăcut”, a spus Valentin Mureșan, coordonatorul evenimentului.

Sunt șase curse de alergare

  • Maratonul Cavalerii Cetăţii by Flexik Automation – 42.2 km
  • Semimaratonul Eugeniu de Savoya by Alpha Bank – 21 km
  • Crosul Batalionul Banat by Visma- probă individuală de 5.5 km
  • Crosul Poarta Forforosa by Haufe -probă individuală de 10.5 km
  • Ștafeta Solii Cetăţii- probă semimaraton ştafetă, 2 X 10.5 km
  • Crosul Timișoara 2021- probă individuală de 2 km

La cursa de maraton, startul se va da în apropierea localității Otelec, pe pista de biciclete de pe malul canalului Bega, la un kilometru de granița cu Serbia. Participanții vor avea la dispoziție 5 ore și 30 de minute să ajungă în Piața Libertății. Celelalte curse se vor desfășura pe trasee din Timișoara, în zone istorice și cu traversarea unor parcuri.

Evenimentul este organizat de Asociația Club Sportiv Alergotura. Detaliile despre curse, regulament de desfășurare găsiți aici și aici.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Se introduce stația Hornbach pe rutele de transport public din Moşniţa Nouă

Transportul public va fi mai accesibil pentru comunitatea din Moşniţa Nouă. Începând cu data de…

5 ore ago

Cerere de finanțare de 14 milioane de euro. Pas decisiv în realizarea MultipleXity, obiectivul care urma să reprezinte Timișoara la momentul TM2023

Primăria Timișoara ne anunță că a depus la ADR Vest cererea de finanțare pentru realizarea…

11 ore ago

CCIA Timiș face înscrieri pentru o nouă serie a cursului de marketing digital

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș anunță începerea înscrierilor pentru cea de-a treia serie…

11 ore ago

Timișoara devine capitala șahului românesc în debutul anului competițional 2026

Federația Română de Șah anunță că anul competițional 2026 va debuta în forță la Timișoara,…

11 ore ago

Marilen Pirtea solicită acordarea unei atenții sporite pentru educația antreprenorială

Rectorul Universității de Vest Timișoara, Marilen Pirtea, analizează un raport recent al Comisiei Europene, ”Entrepreneurial…

12 ore ago

Arhitecții au prezentat primele imagini ale unui nou spital municipal care se va realiza la Lugoj

O companie românească de arhitectură, specializată pe proiecte medicale, va realize proiectul unui nou spital…

12 ore ago