Unde mergem

Filme de Cannes, din nou la Timișoara. Carlos Reygadas, invitat special / PROGRAM

E toamnă, sunt din nou filme de Cannes. A treia ediție a festivalului „Les Films de Cannes à Timișoara” începe cu un film mexican, al cărui regizor, controversatul Carlos Reygadas, va fi prezent la deschiderea oficială.

„Les Films de Cannes à Timișoara” are loc între 19 și 21 octombrie, la Aula Magna a Universității de Vest. Regizorul mexican Carlos Reygadas va fi prezent în deschiderea ediției, pe 19 octombrie, de la ora 18,30, cu ocazia proiecției celui mai recent film al său, „Our Time / Nuestro Tiempo”. Reygadas joacă și rolul principal, alături de soția lui din viața reală, Natalia López. După proiecție, el va discuta cu publicul, moderatorul întâlnirii fiind criticul Irina Margareta Nistor. Intrarea este liberă.

Reygadas este considerat cea mai radicală voce a cinemtografiei mexicane contemporane prin selecțiile succesive de la Cannes, pe care presa le-a adulat și urât cu aceeași patimă. A fost selectat pentru prima dată în competiție la Cannes cu „Battle in Heaven”, în 2005. În 2007 a câștigat Premiului Juriului cu „Silent Light”, un omagiu adus lui Carl Th. Dreyer, film despre o iubire interzisă în mijlocul unei comunități de menoniți din Mexic. „Post Tenebras Lux” a obținut, în 2012, Premiul pentru regie la Cannes. În „Our Time”, Reygadas duce radicalismul mai departe și se inspiră puternic din viața personală pentru o poveste despre pasiune, trădare, familie și libertate.

„Les Films de Cannes à Timișoara” înseamnă 9 proiecții, inclusiv cea a primului episod din serialul „Hackerville”, filmat, timp de mai multe săptămâni, în această primăvară și vară, la Timișoara.

Program

Vineri, 19 octombrie

  • ora 16,30 – O vară de neuitat (Lucian Pintilie, 1994)
  • ora 18,30 – Our Time (Carlos Reygadas, 2018)

Sâmbătă, 20 octombrie

  • ora 13,30 – Border (Ali Abbasi, 2018, premiul Un Certain Regard)
  • ora 15.45 – Girl (Lukas Dhont, 2018, Camera D’Or Cannes 2018, Premiul pentru interpretare și Premiul FIPRESCI în «Un Certain Regard»)
  • ora 18 – Burning (Lee Chang-Dong, 2018, Premiul FIPRESCI)
  • ora 21,30 – Dogman (Matteo Garrone, 2018, Premiul pentru interpretare masculină)

Duminică, 21 octombrie

  • ora 15 – Shoplifters (Kore-Eda Hirokazu, 2018, Palme D’Or, Cannes 2018)
  • ora 18 – Lemonade (Ioana Uricaru, 2018, selecție Panorama, Berlin 2018). În prezența actriței Mălina Manovici
  • ora 20,15 – Hackerville, episodul 1 (Igor Cobileanski, Anca Miruna Lăzărescu, 2018). În prezența echipei.
Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Politehnica a învins o prim-divizionară în cantonamentul din Antalya

Poli se află în Antalya, unde în perioada 3-14 februarie susține o perioadă de pregărire…

12 ore ago

Trei morți în urma unui tragic accident pe DN6, în Banat

Duminică neagră pe șoselele din Banat! După tragicul accident din urmă cu două săptămâni când…

12 ore ago

Baza sportivă de pe strada Costică Rădulescu va fi finalizată de două firme din Moldova

Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…

16 ore ago

Lucrările de construcție la noul Centru de Mari Arși Timișoara au fost finalizate/VIDEO

Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…

17 ore ago

Cuplaj „nefericit”! Doar remiză pentru handbaliști, înfrângere pentru baschetbaliști

Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…

18 ore ago

Eau de Cologne

George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…

19 ore ago