La Sânnicolau Mare s-a deschis un centru de zi pentru copii din familii nevoiașe. Centrul, aflat sub „umbrela” Arhiepiscopiei Timișoarei, oferă sprijin pentru 20 de copii din localitate.
La centrul de zi „Sfânta Maria” din Sânnicolau Mare, cei 20 de copii primesc o masă caldă și ajutor în efectuarea temelor, dar și rechizite și materiale didactice. Centrul a fost inaugurat recent și este al patrulea de acest fel aflat sub „umbrela” Arhiepiscopiei Timișoarei. Copiii au parte și de consiliere psihologică, dar participă și la activități de petrecere a timpului liber și de formare a deprinderilor de viață independentă.
„Mulţumesc tuturor care s-au implicat în deschiderea acestui centru, celor care au acceptat să lucreze cu noi, voluntarilor, și facem un apel către toți oamenii de bună credință și cu suflet mare din Sânnicolau să ne ajute să le putem oferi copiilor o a doua familie, caldă și iubitoare, unde să se simtă bine”, a spus părintele protopop Marius Podereu din Sânnicolau Mare.
Condiții speciale pentru un meci care trebuia să se joace în Banat! Așa, partida a…
Mâine, 11 februarie, la Ghiroda, RETIM va organiza o campanie de colectare a deșeurilor textile.…
Denisa Bojenco, portăriță în vârstă de 19 ani și originară din Republica Moldova, se alătură…
Curtea de Apel Timișoara a respins cererea de repunere pe rol a cauzei în care…
Președintele USR, Dominic Fritz, susţine că partidul pe care îl conduce nu se teme de…
Un număr de opt firme și asocieri de firme doresc să realizeze reamenajarea spațiului din…