Social

Elevi, studenți și cadre didactice la evenimentul „1 Decembrie – Ziua Unității Naționale” / FOTO

Peste 300 de participanți – elevi, studenți, cadre didactice, personalități – au luat parte la cea de-a VI-a ediție a Conferinței Naționale „1 Decembrie – Ziua Unității Naționale”.

La evenimentul organizat de Casa Corpului Didactic Timiș, în 28 noiembrie, în Aula Magna a Universității de Vest, invitații care au luat cuvântul au adus argumente ale progresului înregistrat de Banat în ultima sută de ani. Felul în care au lucrat împreună oamenii de cultură ai locului pentru a promova Banatul ca regiune distinctă, precum și contribuția importantă a bănățenilor la realizarea României Mari de la 1918 s-au numărat printre aspectele atinse de participanții la conferință.

„Fiind Anul Centenarului, am dorit ca ediția din acest an a Conferinței «1 Decembrie – Ziua Unității Naționale» să reflecte, prin viziune și organizare, ideea de multiculturalitate, deoarece Banatul este o regiune caracterizată, înainte de toate, prin trăirea în și prin multiculturalitate”, a spus Cristian Gabriel Vlad, directorul Casei Corpului Didactic Timiș.

Corul de elevi de la Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara, alături de colegii lor de la Liceul Teologic Ortodox „Antim Ivireanul”, Liceul Teoretic „Bartók Béla”, Liceul Teoretic „Dositei Obradovici”, Colegiul Național Bănățean și ansamblul folcloric german „Banater Rosmarein” – Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau” – au depus, prin momentele artistice oferite, o mărturie incontestabilă a faptului că Banatul reprezintă mozaicul cultural și etnic din această arie geografică.

Casa Corpului Didactic Timiș organizează diverse programe de formare continuă pentru cadrele didactice din unitățile de învățământ preuniversitar din județ. În anul școlar 2017-2018, peste 1.500 de persoane s-au perfecționat în cadrul a peste 25 de asemenea programe.

Conferința este cofinanțată de CJ Timiș, prin Agenda Culturală 2018, și s-a realizat în parteneriat cu Facultatea de Litere, Istorie și Teologie din cadrul Universității de Vest, Inspectoratul Școlar Timiș și Muzeul Național al Banatului.

[ngg src=”galleries” ids=”4166″ display=”basic_thumbnail”]

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

8 ore ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

9 ore ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

10 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

10 ore ago

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat contractul de finanțare a reabilitării termice a școlii generale 16

La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…

14 ore ago

Primele două comune timişene, Fibiş și Maşloc, au fost convinse să realizeze comasarea

Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…

14 ore ago