Primăria Timişoara

Parcări puțin în subteran, puțin deasupra, în Calea Martirilor și Calea Lipovei. Poate la anul

N-a fost să fie în 2018, poate va fi în 2019. Cele trei parcări dintre blocuri, în cartiere, promise încă de astă-primăvară de primarul Nicolae Robu, nu au încă proiect, dar vor avea până la finele anului. Și nu vor fi supraetajate, ci… puțin sub pământ!

În octombrie, primarul Nicolae Robu spunea că s-ar bucura ca la finele anului, să înceapă măcar lucrările la prima dintre parcările supraetajate dintre blocuri, anunțate încă din primăvară. „Nu cred că vom putea finaliza, dar măcar să ne apucăm în această toamnă, avem terenuri libere pe care putem să începem (…) La început au fost niște abordări necorespunzătoare care conduceau la complicații din cauza viziunii urbaniștilor de la primărie (…) Varianta finală este simplă, cu parcare la nivelul solului, nu demisol, nici într-un caz subteran, nici cu lifturi și alte complicații, ci pur și simplu o variantă simplă de parcare pe un nivel la nivelul solului actual și un etaj”, declara edilul.

Parcările supraetajate dintre blocuri au fost anunțate prima dată în luna mai și s-au găsit, încă de atunci, trei terenuri pe care ar putea fi construite acestea. Cele trei parcări dintre blocuri ar urma să fie ridicate în zona Martirilor – 2, respectiv Calea Lipovei, pe strada Liniștei. „O să căutăm soluții de a ajunge mai repede să executăm acele parcaje supraterane între blocuri, cu două niveluri. SDM are inclusiv atelier de proiectare și, prin urmare, o să forțez atitudinea lor (…) Vreau ca aceste parcaje, parter plus un etaj, să fie făcute încă în acest an”, spunea atunci primarul.

Între timp, proiectarea a ajuns pe undeva pe la Cluj, pentru că SDM nu are un compartiment de proiectare în adevăratul sens al cuvântului, care să se ocupe de o astfel de investiție. Șantierul are șanse zero să înceapă în acest an, dar ar putea exista totuși un… proiect! Unul cu totul altfel decât fusese anunțat inițial. Robu explică: „Am convenit, la solicitarea proiectantului, ca primul nivel de parcare să nu fie la sol, ci să fie circa 1,5 metri sub nivelul solului. Asta are avantaje și dezavantaje. Am acceptat propunerea proiectantului, pentru că m-a asigurat că nu sunt probleme cu scurgerea apei, încât să fie necesare pompe, întrucât canalul colector în zonă este și mai jos. Și atunci, sigur, este rațional ce propune el. E puțin mai complicat, dar apare un mare avantaj: între blocuri apare o construcție mai joasă, peste care omul are vizibilitate”.

Potrivit primarului, va fi ceva „foarte frumos”, care va plăcea locuitorilor din zonele respective. Prima parcare, pentru care documentația inițială va fi predată, spune, din nou, Robu, în acest an, se va face în Calea Martirilor. „Va fi o parcare cu două niveluri, circa 100 de locuri vor fi pe Calea Martirilor, la prima parcare. Categoric o vom avea la anul, vom avea două. După ce vom avea proiectul îl adaptăm condițiilor locale, dar asta merge mult mai repede, și pentru cealaltă locație, care este pe partea cealaltă a Căii Martirilor. Pe sensul de mers înspre comuna Giroc, prima parcare pe care o realizăm va fi pe stânga, iar a doua pe dreapta. Și vom face și parcare în zona de nord a orașului, pe str. Liniștei, așa cum am promis”, ne-a mai declarat Nicolae Robu.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

9 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

11 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

13 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

14 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

17 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

18 ore ago