Sport

Laurenţiu Danciu a primit coroniţa de campion al Timişului pe 2018, în cadrul Galei Sportului Timișean / FOTO

Gala Sportului Timişean pe 2018 a strâns astăzi laolaltă cei mai buni sportivi din judeţ, reprezentanţii celor mai bune echipe din Timiş, dar şi antrenori sau alți oameni de sport.

„Faţă de anii trecuţi s-au modificat multe în topuri, dar îmbucurător este că nu au lipsit rezultatele. Suntem mulţumiţi de ce s-a obţinut în acest 2018 şi sperăm la mai mult anul viitor, când este şi an preolimpic. Din păcate am pierdut şi oameni de valoare, care au trecut în lumea celor drepţi şi cărora le vom purta recunoştinţă”, a spus Adrian Tal, directorul Direcţiei Judeţene de Sport şi Tineret Timiş la începutul premierii.

Şi în acest an, DJST (Direcția Județeană pentru Sport și Tineret) a organizat şi a premiat sportivii din fonduri proprii. Cel mai bun sportiv al anului în sporturile olimpice a fost declarat Alexandru Laurenţiu Danciu, campion mondial de juniori, vicecampion olimpic de tineret, dar şi european şi multiplu campion naţional, la canotaj. Top 10 a fost completat de luptătorul Ivan Guidea de la CSM Lugoj, Denis Nichitean – canotaj CSS bega, Adriana Surupăceanu – canotaj CSS Bega, Cristina Bălan – atletism CS Athletics, Rafael Szabo – gimnastică CSM Lugoj, Ion Măranu – Haltere, CS Haltere, Florentina Constantinescu – badminton CSU Universitatea de vest, Benjamin Bodo – scrimă, CSU Politehnica şi Andreea Popa – canotaj, CSU Politehnica.

Topul neolimpic a fost dominat de navomodeliştii din familia Dan, nelipsiţi de la astfel de gale. Îmbucurătoare a fost prezenţa unor tineri de mare perspectivă cu rezultate senzaţionale la mondialele de dans, Roxana Lucaciu, Anca Copos şi Sebastian Zicoane. Ionel Pascotă este sportivul anului în sporturi tehnice, iar Sorin Cazacu cel mai bun la categoria masters. Victor Doană de la CS Maraton Lugoj a obţinut titlul de cel mai bun sportiv cu dizabilităţi.

Echipa anului la sporturi individuale a fost declarată CSU Politehnica – scrimă, campioană naţională la masculin, Cupa României la feminin şi bronz în Cupa Europei la fete. Echipa anului la jocuri sportive a devenit Informatica Timişoara cu trei trofee într-un sezon, unicat în futsalul românesc, iar cea mai bună echipă de juniori, CSS Bega, campioană naţională la baschet feminin.

„Nu mă aşteptam să fiu numit sportiv anului, este o onoare pentru mine. Sper să nu dezamăgesc, iar vistul meu este să reprezint Timişoara şi România la Jocurile Olimpice de la Tokyo”, a spus Laurenţiu Danciu, reprezentantul CSM Timişoara, tânărul canotor pregătit de antrenorul anului, Zlatomir Balojin.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Vreme călduroasă în weekend, dar și cu ploi în Banat

Va fi un sfârșit de săptămână cu temperaturi neobișnuit de ridicate, dar și cu precipitații…

26 de minute ago

UPT lansează strategia pentru campania de admitere 2025

Într-o lume aflată în schimbare, plină de provocări, alegerea potrivită a carierei e esențială. Universitatea…

41 de minute ago

Weekend plin de activități și evenimente dedicate copiilor, la Iulius Town

Aventura creativității a început la Iulius Town! În fiecare sâmbătă, Atelierele de creație îi așteaptă…

O oră ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 15 martie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 15.03.2025, unde se vor executa reparaţii…

2 ore ago

Periamul a încheiat pe ultimul loc sezonul regular. Lupta pentru play-off în C9 se dă sâmbătă

Etapa a 18-a, ultima în sezonul regulat din C9 s-a deschis astăzi la Periam. Echipa…

15 ore ago

Recunoaștere. UPT – lider național în clasamentul SCImago pentru Inginerie Mecanică și Inginerie Civilă

În top. Universitatea Politehnica Timișoara își reconfirmă poziția de excelență în educație și cercetare, obținând…

19 ore ago