Politica

Alt „competent” în Guvern. Noua șefă ANAF a căzut de cinci ori concursul la Antifraudă și a fost contabilă la… Cârcea

Cooptările în Guverrnul PSD-ALDE au la bază, se pare, un prim criteriu de la care nu se poate renunța. Mai exact, nimeni nu trebuie să aibă un IQ mai mare decât premierul Viorica Dăncilă, ceea ce, trebuie recunoscut, e un lucru destul de greu. Un astfel de caz este noua șefă ANAF care a căzut nu mai puțin de cinci concursuri pentru a junge inspector Antifraudă.

Prezentată ca un geniu al finanțelor, venită după 18 ani de experiență în mediul privat, noua șefă a ANAF, Mihaela Triculescu și-a început cariera ca și contabilă la firma de salubritate din comuna Cârcea, județul Dolj, arată Newsweek România. Așadar, nu în mediul privat. De acolo, a ajuns director adjunct la Centrul Regional de Formare Profesională a Adulților a județului Dolj, din nou o structură bugetară. În fine, după alți ani, și-a deschis un cabinet individual de insolvență, fără nicio legătură cu Fiscul.

Ce-i drept, a încercat să aibă această legătură, dar nu i-a ieșit. Astfel în perioada 2014-2016 a picat cinci concursuri pentru funcția de inspector la Antifraudă, iar nu de două ori cum a declarat în presă. Newsweek România a prezentat toate concursurile pe care le-a dat și notele primite. Primul examen l-a dat în martie 2014, pentru  funcția de inspector principal la Direcția de Combatere a Fraudelor, din cadrul Direcției Generale Antifraudă Fiscală. La proba scrisă a luat 50 de puncte din 100, dar a fost admisă, căzând însă la oral. În octombrie a încercat din nou, pentru un inspector în cadrul Direcției Regionale Antifraudă Târgu Jiu. De data asta a luat 72,5 puncte, dar iar n-a luat oralul.

În 2015 a dat din nou două concursuri, la primul obținând 75 de puncte, iar la al doilea 82,5 puncte, de fiecare dată căzând la proba orală. Nu s-a lăsat bătută și în 2016 încearcă pentru ultima dată să intre în sistem, vizând un post de inspector superior în cadrul Direcției de Combatere a Fraudelor, din aparatul central al Direcției Generale Antifraudă Fiscală. La proba scrisă a fost admisă cu 62,5 puncte, dar, ghinion, oralul i-a dat din nou bătaie de cap.

Prin voia lui Eugen Orlando Teodorovici, Mihaela Triculescu va conduce însă acum un sistem în care a încercat să intre pe bază de concurs, dar n-a reușit. Inclusiv pentru funcții mărunte. Mai trebuie spus că noua șefă ANAF are o firmă de soft și s-a retras din două societăți, una din ele preluată cu doar șase luni în urmă. Aceasta este vasta experiență” a proaspetei șefe de la ANAF, așa cum a fost prezentată într-un comunicat al Guvernului.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

13 ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

14 ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

14 ore ago

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

14 ore ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

15 ore ago

Începând de luni, restricții de circulație bulevardul 16 Decembrie 1989

La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

15 ore ago