Casa unei familii din Banat a fost distrusă aproape în totalitate de flăcări, azi-dimineață. Alerta a fost dată în jurul orei 4.30, în localitatea cărășeană Răcășdia.
Până la sosirea pompierilor, flăcările cuprindeau deja acoperișul unei case cu etaj. Au fost înregistrate pagube materiale considerabile. Au ars acoperișul din lemn cu țiglă pe o suprafață de aproximativ 300 de metri pătrați, geamurile și ușile mai multor camere, dar și materiale de construcție precum grinzile și scândurile.
S-a intervenit în primă instanță cu două echipaje din cadrul Secției de Pompieri Oravița, în ajutorul cărora a mai sosit un alt echipaj. Conform pompierilor, la aproximativ 15 minute de la semnalarea incendiului, s-a reușit împiedicarea propagării flăcărilor la parterul clădirii, dar și la o casă învecinată. Pentru ca flăcările să fie stinse în totalitate, s-a intervenit timp de aproape două ore.
Conform primelor informații, incendiul s-a declanșat și extins cu repeziciune din cauza apropierii dintre un coșul de fum față și materialele combustibile din apropiere.
[ngg src=”galleries” ids=”4272″ display=”basic_thumbnail”]
Șantierul secțiunii Margina – Holdea din autostrada A1 merge înainte. Acolo sunt pe teren 330…
Ediția a XVII-a a expoziției internaționale GastroPan, desfășurată în perioada 19–21 martie 2026, la Sibiu,…
Derby în C7 și meci de tradiție pentru fotbalul românesc, chiar dacă vorbim de liga…
Așteptată de luni bune de zile, deschiderea noii variante modernizate a stadionului Dacia, noua bază…
Sâmbătă, 21 martie este o zi importantă pentru fotbalul județean. La Sala Multifuncțională a Consiliului…
După 1-0 acum o săptămână pe teren propriu, acum a fost 0-1 la Chiajna. Altfel,…