Politica

Președintele Klaus Iohannis confirmă: Olguța rămâne pe dinafară

Președintele Klaus Iohannis confirmă oficial informațiile apărute deja în presă, și anume că va refuza propunerile făcute de PSD pentru cele două funcții de ministru rămase vacante. Iohannis a afirmat că are argumente legale și de oportunitate pe care le va face publice săptămâna viitoare.

Președintele Klaus Iohannis va refuza numirea Olguței Vasilescu în funcția de ministru al Dezvoltării și a lui Mircea Drăghici la Transporturi.

„Ieri am semnat decretele de revocare si s-a văzut că decretele mele se publică în aceeași zi, ca să ne amintim de o discuție de acum câteva zile (…) Voi refuza propunerile înaintate de premier, pentru că aici avem și argumente de legalitate, dar si de oportunitate. Voi refuza propunerile făcute de prim ministru. Nu știu ce va face PSD, vom observa. Vom vedea când vom avea o propunere și o analizăm împreună cu juriștii”, a declarat Iohannis.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Bază sportivă renovată din cartierul Mehala a fost inaugurată și deschisă activității sportive

Așteptată de luni bune de zile, deschiderea noii variante modernizate a stadionului Dacia, noua bază…

O oră ago

Ioan Mateescu este noul președinte al Asociației Județene de Fotbal. Vezi cine sunt noii vicepreședinți

Sâmbătă, 21 martie este o zi importantă pentru fotbalul județean. La Sala Multifuncțională a Consiliului…

O oră ago

Dumbrăvița pierde la Chiajna într-un meci din care putea scoate ceva

După 1-0 acum o săptămână pe teren propriu, acum a fost 0-1 la Chiajna. Altfel,…

2 ore ago

Pregătiri pentru campania de colectare a deșeurilor vegetale la Jebel

Primăria comunei Jebel anunță că începând din data de 15 aprilie, va începe acțiunea de…

3 ore ago

Enciclopedia care elogiază valorile Banatului, lansată la Bookfest Timișoara

Mai mult decât o carte... Vorbim de un adevărat almanah istoric care va dăinui peste…

4 ore ago

La Timișoara a avut loc o nouă ediție a Business Week @ FEAA

Universitatea de Vest Timișoara a găzduit, în perioada 16–20 martie, ediția din acest an a…

4 ore ago