Diverse

Polițiștii locali, cu chitanțierul în Complexul Studențesc pentru a păstra Timișoara curată

Polițiștii locali au mers în Complexul Studențesc în încercarea de a păstra Timișoara… curată. Nu, nu au luat mătura în mână, ci au acordat amenzi.

Cu ocazia verificărilor efectuate, două societăți din domeniul construcțiilor care executau lucrări pe str. Alexandru Vaida Voievod au fost sancționate cu cate 2500 lei fiecare pentru depozitările de deșeuri. Un fast-food din campus a fost amendat tot cu 2500 lei pentru că nu a întreținut curățenia la locul de precolectare a deșeurilor, ulterior zona fiind igienizată. Nu a scăpat nici un bărbat care făcea corecții de gard viu fără aprobare pe strada Socrates, care a fost sancționat cu suma de 500 de lei.

Oamenii legii atrag atenția celor care desfășoară activități în Complexul Studențesc să respecte regulile privind gestionarea deșeurilor și pe cele referitoare la desfășurarea activităților comerciale pentru a evita astfel sancționarea, dar și pentru a crea în perimetrul Campusului un mediu curat și sănătos pentru tinerii care vin sa învețe aici.

Verificările continuă și în perioada următoare.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Primăria Timișoara vrea să dea în închiriere un spațiu central de 1,2 milioane de lei unei asociații din Giarmata, care susține integrarea comunității rome

Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…

5 ore ago

Medicii, afectați de burnout. Dorel Săndesc: ”Contribuie oboseala psihică și impactul psihic al unui mediu nesigur, plin de tensiune, ostil”

Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…

6 ore ago

Preşedintele USR Timiş, Sorin Șipoș: AUR a dat mâna cu sistemul pentru pensiile speciale

Senatorul Sorin Șipoș, preşedinte al USR Timiş, afirmă că AUR, deşi are un discurs anti-sistem,…

6 ore ago

Incendii după incendii, vineri, în Timiș

Două incendii și victime în Timiș, vineri. Primul incendiu a fost anunțat în Izvin, iar…

7 ore ago

Fisură în conducta de gaz, cea mai probabilă cauză a exploziei de la Poliția Lugoj/VIDEO

Primele concluzii după explozia de la Poliția Lugoj care a băgat trei oameni în spital…

9 ore ago

Lucrările la pasajul de la strada Polonă, preconizate să înceapă în februarie sau martie

Luna februarie, în funcție de condițiile meteo, ar putea aduce demararea lucrărilor ample de reconstrucție…

11 ore ago