Pedalare critică la Timișoara
La Timișoara va avea loc un nou eveniment de pedalare critică. Participanți pe biciclete vor să le arate celorlalți actori din trafic că se află și ei pe drum, iar ceilalți să aibă grijă atunci când circulă. Vineri, 26 aprilie, ora 18.00, în fața Catedralei Mitropolitane, la Timișoara, se va da startul într-o nouă „Pedalare critică”.
Pedalare critică la Timișoara
„Scopul pe termen lung al pedalării în masă este de a ne strânge cât mai mulți participanți la trafic prin forme de transport nemotorizat pentru a arăta că te poți deplasa și altfel prin oraș”, spun organizatorii, cei de la Masa Critică Timișoara.
Masa Critică este un marș în masă cu bicicletele sau alte mijloace de deplasare nemotorizate, care are loc de obicei în ultima zi de vineri a fiecărei luni, în mai multe orașe de pe glob. Masa Critică nu are nici un mesaj oficial, cu toate că este în general înțeleasă ca un efort de a promova mijloacele alternative de transport (nemotorizate) și de a atrage atenția asupra problemelor de siguranță a celor ce folosesc forme de transport nemotorizate atunci când sunt nevoiți să împartă drumul cu traficul motorizat.
Participanții se întâlnesc într-un loc și la o oră prestabilită pentru a se bucura de siguranța și de compania pe care le-o oferă mersul în grup pe străzile orașului, cauzând în mod intenționat o ușoară și temporară perturbare a traficului.
Acest text nu este despre sărăcie. Este despre bogăția care nu își face datoria. Despre…
Primăria și Consiliul Local Ghiroda, în parteneriat cu Asociația ProDatina, organizează sâmbătă, 13 decembrie 2025,…
Pe 6 decembrie întreaga creștinătate îl sărbătorește pe Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai iubiţi…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…