Vreme ploioasă și de 1 mai. Meteorologii au emis două atenționări de cod galben

Vești proaste pentru românii din mai multe regiuni ale țării. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis două atenționări de cod galben de ploi și vânt puternic pentru zilele de marți, 30 aprilie, și respectiv miercuri, 1 mai.

Cod Galben de ploi

Un prim cod galben de ploi va intra în vigoare astăzi, 30 aprilie, în jurul orei 14.00, urmând să expire mâine, 1 mai, la ora 09.00. În intervale scurte de timp precipitațiile vor atinge 20-25 l/mp și izolat 40-45 l/mp.

Județele vizate de codul galben de ploi sunt: Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Cluj, Caraș-Severin, Hunedoara, Harghita, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Sălaj, Satu Mare, Suceava.

Codul galben de vânt puternic va intra în vigoare miercuri, 1 mai, la ora 10.00 și va expira în aceeași zi, la ora 21.00. Județele din vestul țării nu se află sub această atenționare.

Share
Published by
Dana Popa

Recent Posts

Ioan Mateescu a rămas singurul candidat pentru şefia Asociației Județene de Fotbal Timiș. Şi-a constituit echipa de vicepreşedinţi

Ioan “Mateo” Mateescu şi-a depus astăzi oficial dosarul de candidatură pentru funcția de președinte al…

8 ore ago

O sugestie interesantă din partea Visit Timiș la final de săptămână: sunteți invitați într-un oraș cu totul special

Weekend-ul acesta profităm de vremea bună și Visit Timiș are o sugestie interesantă pentru toți…

9 ore ago

Primăria Timișoara pregătește reabilitarea clădirii ”Școlii Mici”, pentru a o transforma în grădiniță

Clădirea ”Școlii Mici” din cartierul Plopi va primi o nouă șansă pentru a găzdui activități…

9 ore ago

Generația de aur a juniorilor CFR Timișoara se pregătește în Antalya pentru un an cu multe provocări

În ciuda dificultăților și a problemelor cotidiene, la Gara Mare se face un proiect fantastic,…

11 ore ago

A devenit funcțională stația de autobuz nou înființată la Parcul Botanic

Așa cum Primăria Timișoara anunțase în urmă cu mai multe luni, la Parcul Botanic a…

12 ore ago

La Oloșag a fost descoperit un nou caz de pestă porcină africană. Au fost luate deja primele măsuri

În județul Timiș a fost descoperit un nou caz de pestă porcină africană. De această…

12 ore ago