Politicieni

Nicolae Robu nu are imagine creată în laborator: Am refuzat să mă tund

Actualul şef al PNL Timiş, primarul Timişoarei, spune că e o persoană cât se poate de reală, spre deosebire de mulţi dintre oponenţii săi politici, care au imaginea creată în laborator. Mai mult, atunci când era rector i s-ar fi recomandat să se tundă pentru că „nu dă bine cu funcţia”, dar, evident, a refuzat să o facă.

Nicolae Robu, în vacanța din Cipru

Supărarea primarului a apărut după ce mai mulţi concetăţeni l-au acuzat că s-a dus în vacanţa de Paşti în Cipru. Robu a spus că doreşte, de fapt, să arate şi imaginea sa reală, de om, prin aceasta, că Paştele este ceva sfânt, nu un moment să faci politică. „Unii mă critică pe mine că vezi-doamne am fost în vacanță de Paști. Păi cât de ipocrit ar trebui să fie cineva sau de deplasat să pretindă că face campanie de paști. Cred că dacă avem respect pentru această uriașă sărbătoare a umanității, nu vii nici măcar să pomenești de campanie electorală cu această ocazie. Probabil că unii nu au nimic sfânt, nici măcar respectul pentru o asemenea sărbătoare și se duc să se afișeze pe la biserici cu gândul că pentru asta îi votează lumea. S-a dovedit că nu te votează nimeni pentru așa ceva. Eu am fost în vacanță de paști”, a declarat Nicolae Robu.

Această postare arată, de fapt, că este un om cât se poate de normal, nu unul cu o imagine fabricată în laborator. Ca dovadă, a refuzat să se şi tundă când i s-a cerut aceasta, de către persoane care ţineau la el.

„Eu sunt eu însumi în toate circumstanțele. Nu sunt o persoană cu imagine lucrată în laboratoare. S-a încercat și cu mine așa ceva, cum se întâmplă cu majoritatea persoanelor publice, dacă nu cu toți, dar cu mine nu ține asta. Eu sunt eu însumi indiferent de funcția pe care o voi avea. Am fost rector al uneia dintre cele mai prestigioase universități din România, patru mandate prorector, două rector și când au încercat unii să mă convingă, oameni care țineau la mine, să mă tund că parcă freza asta nu se potrivește cu funcția de rector, răspunsul meu vă închipuiți care a fost. Dacă ar fi să aleg între Robu fără niciun fel de funcție sau a mă denatura pentru a avea funcții, nu aș avea nicio ezitare, aș opta să rămân eu însumi. Am și spus la un moment că, de vorbă așa cu mine, când am luat-o pe un traseu ascendent, mi-am zis, voi avea grijă să nu ajung niciodată să-mi fie dor de mine însumi”, a mai subliniat primarul.

„Care e problema, am pus pe Facebook să se vadă latura mea umană, nu să pun pe Facebook imagini confecționate de specialiști în laboratoare. Cine vrea mă apreciază, cine nu, mă critică, suntem într-o societate democratică. Nu e nicio problemă. Dar eu sunt omul care muncește în restul zilelor. Cine nu crede, să vină alături de mine, să vedem câte zile face față la ritmul meu”, a încheiat edilul-şef.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Responsabilitățile agenților economici în domeniul protecției mediului și a gestionării deşeurilor, în dezbatere la CCIAT

Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

4 ore ago

La Universitatea de Vest Timișoara va avea loc seria Conferințelor Prepascale

În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…

4 ore ago

Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…

5 ore ago

Lugojul nu a (mai) avut probleme la Cluj

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…

6 ore ago

Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…

9 ore ago

Primăria Moşniţa Nouă scoate la vânzare prin licitaţie mai multe parcele de teren aflate într-o zonă în continuă dezvoltare

Primăria Moșnița Nouă anunță organizarea licitației publice deschise pentru vânzarea a 22 de terenuri situate…

9 ore ago