Judete

Furtuna a făcut ravagii în vestul țării / FOTO

Vestul țării a fost afectat de furtună, seara trecută. Administrația Națională de Meteorologie a emis mai multe avertizări de fenomene meteorologice periculoase. În județul Arad au fost înregistrate averse torențiale de 40 – 60 l/mp, frecvente descărcări electrice, grindină de mari dimensiuni și vânt puternic care la rafală a atins și 90 – 110 km/h.

Zeci de localități au fost afectate, iar pompierii au intervenit pentru evacuarea apei sau pentru a degaja copacii rupți de furtună. În Arad, salvatorii au avut 10 misiuni de evacuare a apei la case, subsoluri și demisoluri inundate și trei misiuni pentru îndepărtarea unor copaci căzuți pe carosabil.

Incidente au avut loc și în localitatea Chișineu-Criș, unde copaci au căzut fie peste carosabil, fie peste mașini, iar la Almaș subsolul Postului de Poliție a fost inundat. În toată această perioadă a fost activată Grupa Operativă a ISU Arad.

În județul Caraș-Severin au fost blocate mai multe drumuri din pricina copacilor care au căzut pe carosabil. Trei arbori au blocat DN6, între Teregova și Armeniș. Aceleași incidente au fost înregistrate pe DJ 582B, între Reșița și Râul Alb, respectiv pe DJ582, între Brebu Nou și Slatina Timiș. Nu au fost înregistrate avarii.

[ngg src=”galleries” ids=”4596″ display=”basic_thumbnail”]

Share
Published by
Dan Oancia

Recent Posts

La Giroc merge şi legat cu sârmă! Când tandemul Simonis – Popoviciu confundă oamenii cu gunoaiele

Uşi legate cu sârmă (la propriu), fire electrice ieşite, plafoane dând să cadă. Cam aşa…

1 minut ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 16 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 14.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

29 de minute ago

PSD a decis să voteze bugetul, dar va introduce mai multe amendamente. Sorin Grindeanu i-a trimis o scrisoare acidă lui Ilie Bolojan

Membrii Consiliului Național al PSD, întruniţi duminică în şedinţă, au decis ca PSD să voteze…

12 ore ago

Unde se ia programat apa la început de săptămână: Jebel, Buziaș, Cărpiniș și alte localități

În zilele viitoare, Aquatim va efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

17 ore ago

Studiu pe piața imobiliară timișoreană: mai sunt terenuri pentru construcții la 20 de euro pe metrul pătrat

Conform datelor cuantificate de cei de la Valoreasy, în cadrul unei analize derulate pe piața…

20 de ore ago

Începând de mâine, autobuzul M39 va avea capăt de linie la Foeni, nu la Otelec

Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) transmite că, începând de luni, 16 martie, vor interveni…

20 de ore ago