Diverse

Ușile fostei redacții a ziarului Timișoara au fost sudate

Polițiștii locali au verificat fosta redacție a ziarului Timișoara, de pe strada Coriolan Brediceanu nr. 37, în care cetățenii au sesizat din nou faptul că s-au adăpostit oameni ai străzii. În clădire au fost identificate patru persoane, cu vârste cuprinse între 40 și 55 de ani, care au fost evacuate și îndrumate către adăpostul de pe strada Telegrafului.

De asemenea, imobilul a fost securizat pentru ca persoanele fără adăpost să nu mai intre aici, fiind sudate intrările de către reprezentanții Primăriei.

„Menționăm că polițiștii locali au monitorizat clădirea respectivă periodic, de fiecare dată când au fost depistate persoane acestea fiind evacuate. Acestea însă au revenit. Problema oamenilor străzii și a cerșetorilor este una permanent în atenția polițiștilor locali care acționează zilnic pentru depistarea și preluarea din stradă a acestora, precum și pentru predarea lor către serviciile sociale, conform prevederilor legale. De la începutul acestui an au fost depistați în Timișoara un număr de 382 cerșetori și oameni ai străzii”, transmit reprezentanții Poliției Locale Timișoara.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Afluenţă de cereri, în Timișoara, pentru noua Carte Electronică de Identitate

Direcția de Evidență a Persoanelor Timișoara informează că, până la finalul lunii noiembrie, au fost…

5 minute ago

Avize de access auto în zona Cetate, prelungite automat până la sfârșitul lunii ianuarie 2026

Primăria Timişoara anunţă că avizele de access auto în zona Cetate vor fi prelungite automat…

11 minute ago

Pentru elaborarea noului PUG, locuitorii comunei Moşniţa Nouă sunt consultaţi prin intermediul unui chestionar

Comună aflată în continuă dezvoltare, Moşniţa Nouă are nevoie de un nou Plan Urbanistic General…

3 ore ago

Tânăr reținut pentru tâlhărie calificată în Lugoj

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale Lugoj au reținut un tânăr de 25 de ani, bănuit…

6 ore ago

Iluminatul public de pe 66 de străzi din Timișoara va beneficia de modernizări de șase milioane de lei, fonduri nerambursabile

Timișoara va primi șase milioane de lei, fonduri nerambursabile, pentru îmbunătățirea iluminatului public, de la…

7 ore ago

Concluziile imobiliare ale anului 2025. Cartierul preferat al timișorenilor e Aradului, cel mai scump e în centru

Piața imobiliară timișoreană este una dintre puținele în care prețurile se păstrează încă în limita…

8 ore ago