CCR a respins modificările aduse de PSD-ALDE-UDMR la Codurile Penale
Curtea Constituțională (CCR) a respins luni, modificările aduse de PSD, ALDE și UDMR celor două Coduri penale, urmând ca actele normative să se întoarcă din nou în Parlament. Decizia vine după şapte amânări a pronunţării în acest caz şi la puţine zile de la tragedia de la Caracal.
Curtea Constituţională a acceptat contestaţiile depuse de preşedintele Klaus Iohannis şi partidele din opoziţie vizavi de modificările aduse de PSD-ALDE la Codul Penal şi Codul de Procedură Penală. Decizia vine la puţin timp de la tragedia de la Caracal care a deschis o dezbatere publică privind modificările aduse Codurilor penale. Pronunţarea în acest caz a fost amânată de şapte ori până acum.
Principalele modificări care au fost aduse Codului penal:
Se reduc termenele de prescripție a răspunderii penale (art. 154) astfel:
Emiterea, aprobarea sau adoptarea de acte normative au fost exceptate de la infracțiunea de favorizare a infractorului.
Infracțiunile de dare de mită și de cumpărare de influență au fost dezincriminate parțial.
A fost dezincriminată total infracțiunea de neglijență în serviciu.
Au fost înjumătățite pedepsele pentru infracțiunile de delapidare și abuz în serviciu, dacă autorii faptelor achită prejudiciul până la rămânerea definitivă a sentinței.
A fost abrogat articolul din legea 78/2000 privind prevenirea faptelor de corupție: „În cazul infracțiunilor de abuz în serviciu sau de uzurpare a funcției, dacă funcționarul public a obținut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit, limitele speciale ale pedepsei se majorează cu o treime”.
Cel mai tare turneu de minifotbal din Banat revine! Superstar Charity Cup în colaborare cu…
Dincolo de activitatea didactică și de cercetare, spiritul Politehnicii se regăsește și în solidaritate, implicare…
Municipalitatea timișoreană vrea să demareze discuțiile pentru preluarea unei noi clădiri în zona Iosefin, pe…
Oamenii municipalității timișorene s-au mișcat rapid și în locul terasei unui restaurant cunoscut din oraș,…
Pe fondul măsurilor de austeritate impuse de Guvernul Bolojan, site-ul Economedia.ro a făcut o analiză…
Temperaturile se vor situa sub cele specifice, până aproape de sfârşitul lunii ianuarie, anunţă vineri…