Politica

Dan Barna, la Timişoara: „Sunt convins că viitorul primar al Timişoarei va fi al USR-PLUS”

Alianţa USR-PLUS se pregăteşte să dea o nouă administraţie Timişoarei, după alegerile locale de anul viitor. Un prim pas în acest sens este stabilirea candidatului la primărie, iar un eveniment important în acest sens va avea loc sâmbătă. Prezent la Timişoara, preşedintele USR, Dan Barna, este convins că alianţa va da viitorul primar al capitalei Banatului.

Campania internă a USR Timiş pentru stabilirea candidatului la Primăria Timişoara se află pe ultima sută de metri. Marţi seara are loc o ultimă dezbatere la care cei patru potenţiali candidaţi (Dominic Samuel Fritz, Aida Szilagyi, Alexandru Cadar şi Nicu Fălcoi) vor răpunde întrebărilor timişorenilor, pentru ca sâmbătă să fie dat votul final. De menţionat că toţi membrii USR Timişoara vor avea ocazia să voteze candidatul pentru Primăria Timişoara. La dezbaterea de marţi va fi prezent şi preşedintele USR, Dan Barna, care a suţinut în timpul zilei şi o conferinţă de presă. „USR Timiş este cea mai performantă filială din România. Şi la alegerile europarlamentare, Timişul a fost cel mai performant după Bucueşti. Timişoara este un pol puternic nu doar din punct de vedere al civismului, ci şi al viziunii pentru viitor. Sunt convins că viitorul primar al Timişoarei va fi al USR-PLUS”, a declarat Barna.

[ngg src=”galleries” ids=”4621″ display=”basic_thumbnail”]Preşedintele USR Timişoara, Dan Reşitnec, a spus despre competiţia internă că a fost „o luptă de idei, iar nu de persoane cum ne-au obişnuit partidele tradiţionale”. „Oricare dintre cei patru va fi un primar mult mai bun decât Nicolae Robu. Va avea în spate întreaga echipă a USR Timişoara. Ne pregătim pentru a prelua administraţia locală, iar sâmbătă va fi cel mai important pas”, a declarat Reşitnec. El a adăugat că actuala administraţie este cantonată în trecut, în timp ce USR-PLUS doreşte o administraţie atentă la vocea oamenilor. 

La rândul lui, deputatul de Timiş Cătălin Drulă a declarat despre competiţia de la Timişoara că a fost cea mai intensă şi interesantă, datorită calităţii oamenilor. „O competiţie impecabilă din toate punctele de vedere”, a spus Drulă. Cât priveşte stabilirea candidatului final al USR-PLUS la Primăria Timişoara, Dan Barna a explicat: „Avem încă discuţii cu PLUS pentru forma finală a unui protocol. Sunt două variante la stabilirea candidaţilor. Vedem fie care dintre cei doi candidaţi are cea mai mare credibilitate şi intenţie de vot, fie sondaje de opinie. Prima opţiune este să avem discuţii directe, o înţelegere la nivel local”.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Pe șantierul autostrăzii Margina – Holdea sunt 800 de muncitori și 200 de utilaje/Foto

La Tunelul A1, în lungime de 415 metri pe un sens și 367,5 metri pe…

39 de minute ago

Enigma USR și a domnului Salvador

Să mai zică cineva că toate partidele sunt la fel! Că toate fură, toate mint…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 26 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 26.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

Ovidiu Cuc este noul director al CS Timişul Şag

Începând de marţi, 24 februarie, fostul fotbalist al lui Poli Timişoara Ovidiu Cuc este noul…

17 ore ago

Transfer pe ultima sută! La Poli vine un… bănățean

Mijlocașul Damian Daniel Isac (25 ani) s-a alăturat Politehnicii, chiar în săptămâna în care se…

17 ore ago

Intențiile de dezvoltare pe terenul actualei parcări a CJT din centrul Timișoarei: Clădire cu sală de concerte, cafenea și galerie comercială

Pe terenul actualei parcări a Consiliului Județean Timiș, din centrul Timișoarei, se va ridica o…

18 ore ago