Pro România Timiş vrea candidat propriu al partidului, la alegerile prezidenţiale
Pro România Timiş pregăteşte un candidat pentru postul de primar al Timişoarei, dar numele acestuia e ţinut „la păstrare” până după alegerile prezidenţiale din septembrie. De asemenea, având în vedere şi schimbarea legislaţiei în domeniul alegerii şefilor de consilii judeţene, şi acest post este tot mai interesant pentru partidul condus de Victor Ponta.
Filiala judeţeană a Pro România este permanent în campanie electorală, începând de la europarlamentare şi mai nou pentru prezidenţiale. Deci, partidul este pregătit permanent pentru a putea face faţă unor alegeri, inclusiv celor pentru locale. Iar precizarea este necesară pentru că partidul nu va anunţa numele celui care va intra în cursă pentru postul deţinut de Nicolae Robu decât după alegerile prezidenţiale, spune Nicu Birău, coordonatorul Pro România Timiş
„Stabilirea unui candidat propriu pentru Primăria Timişoara este în analiză. Sunt mai multe nume pe listă, în discuţii, dar până la alegerile prezidenţiale nu vom ieşi cu un nume de candidat la primărie. Partdiul e pregătit, de un an de zile suntem din campanie în campanie, partea organizatorică e în curs de desfăşurare permanent, vedeţi că la noi se lucrează inclusiv vara. Vom avea puterea să ducem acel candidat spre ceea ce îşi doreşte el. La fel, suntem interesaţi de un candidat şi la funcţia de preşedinte al consiliului judeţean, aceasta după ce a fost modificată legea, iar acum alegerea se face „pe persoană”, trebuie să fie interesant”, a declarat Birău.
Birău a mai vorbit şi despre eventuali noi primari de comune din Timiş, mai sunt şi alţii care vor să se alăture partidului Pro România: „Sunt şi primari interesaţi, ei îşi joacă cartea, negociază cu toată lumea. Mai puţin cu PSD, ei sunt încă la guvernare şi amână plecarea de acolo, până în ultima clipă”.
Deputatul Marilen Pirtea, preşedinte al PNL Timiş, afirmă că PSD a încasat o înfrângere mare…
Ministerul Transporturilor a emis joi Autorizația de Construire pentru Centura Timișoara Vest, care va completa…
Un individ care a aruncat deşeuri în apropierea pistei de biciclete din Ghiroda a fost…
Pentru un viitor mai bun. Proiectele unui singur GAL pot produce schimbări importante. Dar proiectele…
Subscrisa PROMETER M&G S.R.L., în calitate de executant al lucrărilor cadastrale în vederea realizării etapelor…
Municipalitatea timișoreană a stabilit mai multe locuri de parcare în zona centrală, unde firmele de…