Scandal între familii de țigani, la Timișoara
Violența este în topul infracțiunilor în școlile din Timiș, conform unei analize a Inspectoratului de Poliție Județean. Deși a scăzut numărul infracțiunilor în anul școlar 2018-2019 față de anul școlar anterior, de la 43 la 37, infracțiunile cu violență rămân pe primul loc.
În școlile din Timiș au fost sesizate 37 de fapte penale în anul școlar 2018-2019: 36 au fost sesizate în incinta școlilor și una în zona adiacentă. Dintre acestea, 31 s-au întâmplat în școlile de la oraș și șase în școlile de la sat. În anul școlar care a trecut, 21 de infracțiuni din școlile din Timiș au fost cu violență – loviri sau alte violențe, a avut loc o infracțiune de tâlhărie, 12 furturi și trei infracțiuni de amenințare.
Printre cauzele favorizante ale acestor infracțiuni, polițiștii sesizează lipsa de supraveghere sau supravegherea superficială a elevilor; lipsa unei legături permanente între familie şi unităţile şcolare, datorată faptului că părinţii, care au un rol important în educarea şi supravegherea elevilor, nu se implică corespunzător şi eficient în educaţia lor, motivând că nu mai au autoritate asupra lor sau nu au timp suficient să îi supravegheze; neanunţarea în timp util, de către cadrele didactice, atât a conducerii unităţilor şcolare cât şi a poliției, în cazul producerii unor evenimente deosebite, aspect ce îngreunează operativitatea intervenţiei.
Preşedintele PNL Timiş, Marilen Pirtea, afirmă că scenariul vehiculat în spaţiul public ultimele zile privind…
Marți, în jurul orei 15:35, ISU Timiș a fost solicitat să intervină pentru asigurare măsuri…
Reprezentanții Primăriei Timișoara a bifat și întâlnirea cu cetățenii din zona Piața Traian și cele…
Consiliul Județean Timiș pregătește includerea în bugetul pe acest an a sumelor necesare în vederea…
Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații cu destinație comercială sau de servicii, aflate în…
Dialog pentru viitor. Universitatea Politehnica Timișoara, prin programul UPT Campus Creativ, aduce în fața publicului…