Sport

Cu „tunurile” pe olteni. Meci intens de baschet

„Leii din Banat” se întorc în faţa suporterilor timişoreni pentru meciul de luni cu SCMU Craiova, contând pentru etapa a 2-a din cadrul grupei A a Ligii Naţionale de baschet masculin.

Partida cu formaţia olteană va începe la ora 18,30 şi se va desfăşura la sala „Constantin Jude”. În runda inaugurală, adversara de luni a trecut în propriul fief, scor 75-74, de vicecampioana BC CSU Sibiu.

„Este un meci foarte dificil. Faptul că întâlnim acasă în primele două etape echipele din Piteşti şi Craiova nu ne face favoriţi. Dimpotrivă! Pot spune că este o greutate în plus pe care suntem nevoiţi să o purtăm pe umeri. Fiecare partidă este deschisă oricărui rezultat. Noi nu ne aflăm în grupul echipelor cu o putere extraordinar de mare astfel încât să putem tranşa uşor meciurile şi în deplasare, şi pe teren propriu. Putem să ne aşteptăm la orice, dar pot să garantez că muncim la fel de bine cum am făcut-o când am disputat şase finale cu echipa Timişoarei şi am contribuit la aducerea celor două cupe. Pot să mai garantez că există o dorinţă mare de victorie, că atmosfera este bună în vestiar şi că nu lipseşte nimeni de la antrenamente. Dacă în prima etapă am dat de o echipă foarte experimentată, cu un buget de două ori mai mare decât al nostru, de această dată vom da piept cu o formaţie şi mai experimentată. Dar asta nu înseamnă că nu vom lupta şi că nu avem şansele noastre la victorie. Avem de disputat 14 finale, nu este o ligă alcătuită de 10-12 echipe în care poţi să ai şi un mic moment de respiro într-o etapă întâlnind un adversar mai accesibil. Fiecare adversar are un buget mai mare decât al nostru, toate echipele au în lot străini mulţi şi scumpi care fac diferenţa pe teren”, a spus Dragan Petricevic, antrenorul echipei bănățene.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

O oră ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

2 ore ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

2 ore ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

2 ore ago

CSM Lugoj, în scădere de formă! Eșec categoric acasă cu Voluntariul

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj nu se regăsește la acest început de an. După…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 19 ianuarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 19.01.2026, unde se vor executa reparaţii…

6 ore ago